Támogatja a repülőtéri eljárás bevezetését – jelentette ki Thomas de Maizière, német belügyminiszter szerdai rádióinterjújában. A politikus elmondta: Németország adós két menekültügyi uniós irányelv nemzeti jogba való átültetésével. Az első az úgynevezett szárazföldi eljárás. „Ezt ismerjük a repülőtéri eljárásból, melynek értelmében fel lehet tartóztatni valakit a repülőtéren és meg lehet vizsgálni, hogy nem nyilvánvalóan megalapozatlan-e a menedékjogi kérelme, és vissza lehet küldeni.”
Az intézkedés segítségével 48 óra alatt elbírálhatják, hogy a belépésre jelentkezők jogosultak-e menedékkérelem beadására.
Kell a szigorítás
A megvalósítás esélyeiről a belügyminiszter elmondta: a koncepció egyenlőre vitatott „de ha minden vitatott intézkedést leállítunk, csak azért, mert vitatják őket, akkor nem jutunk egyről a kettőre”. A szigorításra azért van szükség, mert a Németországra nehezedő migrációs nyomás „nagyon erős”, napi tízezer menedékkérő érkezik az országba. Ráadásul nyár óta menekültek nem maradnak a számukra kijelölt tartományokban. Önállóan akarják eldönteni, hogy hol veszik igénybe az ellátást, pedig „nincs joguk szabadon megválasztani, hogy hol folytassák le ügyükben a menekültügyi eljárást” – mondta a belügyminiszter. Ha ez nem változik, egyes tartományokat rövidesen túlterhel a menekültáradat.
Könnyű róla beszélni, de nehéz kivitelezni
Thomas de Maizière ugyanakkor hangsúlyozta: ilyen eljárásról „könnyű beszélni”, de „nehéz kivitelezni”, hiszen az intézkedéshez le kéne zárni a bajor-osztrák határszakaszt, ami igen nehéz lenne. Megoldásnak azonban születnie kell. CDU/CSU szövetségben mindenki egyetért abban, hogy meg kell birkózni a kihívással „abban is egyetértés van, hogy meg fogjuk csinálni” – mondta a politikus.
A Belügyminiszter elmondta: a menedékjog nem ismer felső határt, de a befogadóképességnek van tényleges határa", ezért az országnak szigorúan kell bánnia a gazdasági bevándorlókkal. „Németország nem tudja befogadni az Európába érkező összes menekültet, és Európa sem tud befogadni mindenkit, (...) különösen azokat nem, akik azt gondolják, hogy Európában vagy Németországban gazdasági értelemben jobb jövő vár rájuk”. A jobb élet reménye érthető, de nem tartozik a menedékjog hatálya alá.