Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
„Elhibázott ez a »Brüsszelnek igaza van, mindenki más téved« alapállás” – mondta Liam Cox volt brit védelmi miniszter a BBC EU-párti részrehajlása kapcsán. John Whittingdale kulturális miniszter figyelmeztette a BBC-t, hogy legyen elfogulatlan a szigetország európai uniós tagságáról szóló népszavazás kérdésében, szerinte ugyanis a közszolgálati médiatársaság túlságosan is EU-párti, és ez befolyással lehet a referendumra.
A brit kormány figyelmeztette a BBC-t, hogy legyen elfogulatlan a szigetország európai uniós tagságáról szóló népszavazás kérdésében, szerinte ugyanis a közszolgálati médiatársaság túlságosan is EU-párti, és ez befolyással lehet a referendumra, amelyet legkésőbb 2017-ig, de minden bizonnyal már jövőre megtartanak.
A The Sunday Telegraph című lap úgy tudja, John Whittingdale kulturális miniszter nem sokkal az után levelet írt a BBC-t felügyelő alapítványnak, hogy a konzervatívok győzelmét hozó májusi parlamenti választások után kinevezték tisztségébe. A politikus, akinek tárcája a médiaszabályozásért is felelős, állítólag garanciákat követelt a pártatlanságra és arra, hogy a közszolgálati médium figyelembe veszi a részrehajlásával kapcsolatos esetleges panaszokat az EU-népszavazással kapcsolatban.
A toryk és a BBC között régóta feszült a viszony, a párt több magas rangú illetékese azzal vádolta a médiatársaságot, hogy „megbocsáthatatlan részrehajlást” tanúsított a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt iránt a parlamenti választás kampánya alatt.
Az euroszkeptikusok táborát gyarapító John Whittingdale már egyszerű parlamenti képviselőként is a BBC harcos bírálója volt, kulturális miniszterré való kinevezése pedig megfigyelők szerint azt jelzi, hogy a kormány eltökélt a BBC „lerendezését– illetően. A brit kormány szerint a 92 éves közszolgálati médiatársaság tetőtől talpig átalakításra szorul, mindenekelőtt azt kell megvizsgálni, hogy szükséges-e ennyi mindennel foglalkoznia.
Az EU-népszavazással kapcsolatban a The Sunday Telegraph úgy tudja, nemcsak a BBC Trust, hanem a brit távközlési hatóság, az Ofcom vezetője is kapott levelet júniusban. Mindketten postafordultával válaszoltak, és kijelentették, hogy az elfogulatlanság első számú követelmény. A levelek közül egyiket sem hozták nyilvánosságra.
A Konzervatív Párt euroszkeptikusai üdvözölték John Whittingdale lépését. „Teljesen igaza van, a BBC velejéig EU-párti” – mondta Liam Fox korábbi védelmi miniszter. „Elhibázott ez a »Brüsszelnek igaza van, mindenki más téved« alapállás” – tette hozzá.
Nagy-Britannia európai uniós tagságának kérdése megosztja a brit konzervatívokat, akiknek egy hangos csoportja a tagság megszüntetése, mértéktartó része viszont a bennmaradás mellett érvel. David Cameron kormányfő június végén kiszivárgott információk szerint szilárd eltökéltséggel arra fog törekedni a népszavazási kampányban, hogy a szigetország az Európai Unió tagja maradjon. Nagy-Britanniában minden bizonnyal már 2016-ban megtartják a referendumot, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások egyik központi eleme London szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása lenne.