Megkongatták a vészharangot az ukránok, Oroszország elsöprő támadásra készülhet
Az orosz csapatok mindössze 30 kilométerre vannak Zaporizzsja városától.
Románia új nemzetvédelmi stratégiája – bár egy államot sem nevez meg – elsősorban Oroszországgal kapcsolatos rendkívüli helyzetekre készíti fel az országot, különös tekintettel a keleti szomszédság instabilitása, a fekete-tengeri térség befagyott konfliktusaira, és egy esetleges energiaválságra.
Főleg Oroszországgal összefüggésbe hozható fenyegetésekkel számol a 2015-2019-es időszakra vonatkozó román nemzetvédelmi stratégia, amelyet hétfőn ismertetett Klaus Johannis államfő a bukaresti parlament együttes ülésén. A román alkotmány szerint a nemzetvédelmi stratégiát az államfőnek hivatalba lépése után hat hónapon belül kell elfogadásra a parlament elé terjesztenie.
Az új védelmi stratégia szerint Romániának a keleti szomszédságában előidézett instabilitás, a Fekete-tenger térségének befagyott konfliktusai, az energetikai piacok „eltorzítása", a kibertámadások, a terrorizmus jelentenek fenyegetést. A dokumentum egyetlen államot sem nevez meg a fenyegetések között, azonban Oroszország hatalmi törekvéseinek tulajdonítja a Fekete-tenger térségének fokozódó ingatagságát. A román sajtó ezzel összefüggésben felidézte: tavaly decemberben Oroszország is átírta katonai doktrínáját, amely konkrét veszélyként említi, hogy a NATO támadófegyvereket helyezett határai közelébe, és ide sorolja a tervezett amerikai rakétaelhárító rendszert is, amelyet Romániába és Lengyelországba telepítenek.
Románia a NATO-tagországok kollektív védelmére és saját intézményrendszerének megerősítésére alapozza nemzetvédelmi stratégiáját – mutatott rá Johannis. Hozzátette: Románia védelmi költségvetésének növelése, a NATO-szövetségesekkel és az Egyesült Államokkal folytatott szoros együttműködése révén bizonyítja eltökéltségét, hogy nem csak fogyasztója, hanem szolgáltatója is akar lenni a közös biztonságnak.
A bukaresti parlament együttes ülésén mondott beszédében Johannis a nemzetvédelmi stratégia újdonságának nevezte azt, hogy a dokumentum kiterjeszti az ország biztonságának értelmezését mindazon erőforrásokra, amelyek az állampolgárok hétköznapi biztonságát szavatolják, illetve azokra a természeti és kulturális értékekre, amelyek Romániát egyedülállóvá teszik.
A román parlamentben kedden vitatják meg és bocsátják szavazásra az új nemzetvédelmi stratégiát.