A kelet-ukrajnai „népköztársaságok” készek elismerni, hogy Ukrajnához tartoznak

2015. június 09. 18:05

A donyecki és luhanszki „népköztársaság” kész elismerni, hogy Ukrajnához tartozik, de a két szeparatisták uralta terület különleges jogállást szeretne. Ragaszkodnak ahhoz is, hogy maradhasson a posztján Ihor Plotnickij, a luhanszki és Olekszandr Zaharcsenko, a donyecki népköztársaság vezetője.

2015. június 09. 18:05

Az önkényesen kikiáltott donyecki és luhanszki „népköztársaságok” készek elismerni, hogy Ukrajnához tartoznak, de különleges jogállást akarnak az általuk ellenőrzött Donyec-medencei területeknek.

 
Ukrán források kedden az eddig szakadárnak tekintett luhanszki erők egyik honlapján közölt alkotmánymódosítási javaslatokat ismertették. Orosz hírforrások azt emelték ki, hogy a népköztársaságok érintetlenül hagyták az Oroszország által elcsatolt Krím ukrán státusára vonatkozó részt, úgy értelmezve ezt, hogy elismerték, a félsziget Ukrajna része.
 
A „szeparatisták” kiegészítő alkotmánymódosítási javaslatokat terjesztettek a háromoldalú – Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló – kontaktcsoport elé. A dokumentumban azt írták, hogy az általuk ellenőrzött területeknek különleges jogállást akarnak, a státus alapjait pedig külön törvényben javasolják meghatározni. Ezenkívül ragaszkodnak ahhoz, hogy maradhasson a posztján Ihor Plotnickij, a luhanszki és Olekszandr Zaharcsenko, a donyecki népköztársaság vezetője.
 
Az orosz lenta.ru hírportál írásában külön hangsúlyt adott annak, hogy a kelet-ukrajnai oroszbarát erők a tavaly Oroszország által elszakított Krím félszigetet is Ukrajna részeként említik a szövegben.
 
Erre reagálva Vladiszlav Dejneho, a luhanszki népköztársaság minszki tárgyalója elmondta: a Krím helyzetével Kijevnek kell foglalkoznia, nem a kelet-ukrajnaiaknak, a félsziget hovatartozásának nincs köze a Donyec-medence státusához. Hangsúlyozta, hogy a dokumentum készítői csak kiegészítéseket tettek az ukrán alkotmányhoz, ki nem húztak belőle semmit, így maradt benne a Krím Ukrajnához való tartozására utaló rész.
 
Kijev egyelőre azon az állásponton van, hogy a különleges jogállást a kelet-ukrajnai területek csak azután kaphatják meg, miután tiszta, demokratikus, az ukrán jogszabályoknak megfelelő helyhatósági választásokat rendeztek a térségben. 
A szakadárok tavaly november 2-án rendeztek önkényesen a két népköztársaság területén általános választásokat, amelyeknek eredményét Kijev nem ismerte el.

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Megbünhõdte már a nép
2015. június 10. 11:13
Ezeknek a javaslatoknak nincs semmi jelentőségük. Kijevben ugy is utasitják el, és Donyeckben ezt nagyon jól tudják. Csak gesztus volt, hogy tovább hajlandóak tárgyalni. Kijev, USA uszitására tovább fog haboruzni, "vegső győzelemig". Evi 5-10 milliard USD tamogatáas Ukrajnának, hogy ne dögöljenek éhen- USA számára semmi.Oroszorszag veszteségei sokkal több. Gyava Putin tavaly aprilisban beszart parancsot adni bevonulni (akkor puskalövés nélkül lehetett volna elfoglálni az egész térséget), most a Donyeck szerencsetlen lakói isszák meg a levét.
pitypang1125
2015. június 10. 07:07
Tegyétek csak le a fegyvert, párhónapon belül kaptok olyan jogállást hogy azt megemlegetitek!
Spiler
2015. június 10. 01:05
Ukrajna jelenlegi vezetői gyilkolni akarnak, ez élteti őket. Így gazdagodnak, közben nyomorba döntik az ukránokat. De legalább az amerikai cégek gazdagodtak közben.
egysegelem
2015. június 09. 20:38
"Az orosz katonai potenciált helytelen egy vadászgéptípus alapján megítélni." Csakhogy en nem ezt tettem, egesz vegig arrol beszelek, hogy mivel elfogyott a penz, a fejlesztesek reszben lealltak reszben kesedelmet szenvednek, es ilyen helyzetben Putyin aligha akarna tobbmillio ujabb csorot eltartani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!