Putyin nem tett üres ígéreteket: Washington lépésén múlik a világ sorsa
Az orosz elnöki sajtótitkár szerint Moszkva „világosan bemutatta” egy lehetséges válaszlépés körvonalait.
A háború azonnali befejezését sürgette az a félezer ember, aki hétfőn tüntetni indult Donyeck központjába. Ez az első ilyen háború-ellenes megmozdulás a szakadárok által ellenőrzött területen. A tüntetésre a szakadár vezető, Olekszandr Zaharcsenko is kilátogatott, azonban a háború befejezésének lehetőségét elvetette.
Mintegy félezer ember gyűlt össze hétfőn egy spontán tüntetésre az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárok által ellenőrzött Donyeck központjában, hogy a háború azonnali befejezését követelje – jelentette helyszíni beszámolójában a Novaja Gazeta című orosz lap internetes oldalán, hozzátéve, hogy ez volt az első szakadárellenes tüntetés a megyeszékhelyen. Az UNIAN ukrán hírügynökség által idézett tudósítás szerint 11 óra körül kezdtek gyülekezni az emberek a szakadárok által önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaság kormányépülete előtt. A tüntetők egyebek között azt kiabálták, hogy „fejezzétek be a háborút, adjátok vissza az otthonunkat, lerombolták a házunkat, mindannyian menjetek el innen!” Főként a kijevi kerület és az Októberi Piac nevű lakótelepen élők vonultak utcára. A szakadárok tüzérsége erről a lakótelepről lövi rendszeresen a nemzetközi repülőtérnél lévő katonai állásokat.
A demonstrálók elsősorban azt követelték, hogy a szakadárok hagyják abba az ukrán fegyveres erők elleni tüzérségi támadásokat, amelyeket a lakótelepükről indítanak. A tüntetők a szakadárokat tették felelősség azért, mert harci tevékenységükkel állítólag válaszcsapásokat provokálnak ki az ukrán hadseregtől, a tűzharcok pedig naponta szednek áldozatokat a békés lakosok közül. A tudósítás szerint vasárnap például két civil vesztette életét, és tízen sérültek meg. Kijev viszont határozottan állítja, hogy nem a katonák, hanem a szakadárok lövik a város lakónegyedeit. Az adminisztráció épületéből kiment a tüntetőkhöz egy férfi, aki nem volt hajlandó elárulni a nevét. Azt javasolta a demonstrálóknak, hogy jelöljenek ki öt képviselőt maguk közül, és ez a küldöttség találkozhat Olekszandr Zaharcsenko donyecki szakadár vezetővel. Az öt képviselőt ezután autóba ültették, és ismeretlen helyre vitték.
Később Zaharcsenko is megérkezett a megmozdulásra – mankóval és automata fegyveres testőrök kíséretében –, és próbálta nyugalomra inteni a felindult embereket. Kijelentette, hogy a háború leállítása „egyelőre nem lehetséges”. Válaszul a tömegből kikiabálók felháborodott hangon követelték tőle a harcok azonnali beszüntetését, valamint azt, hogy a szakadár vezetés adjon lakást a város más kerületeiben a frontvonal közelében lakóknak. Arra a kérdésre, mikor kezdik el rendszeresen fizetni a nyugdíjakat, a szakadár vezér azt válaszolta, hogy a (szakadár) „kormány dolgozik rajta”.
„Harci sérülésére” hivatkozva rövid idő után elbúcsúzott a tüntetőktől, majd kíséretével együtt Land Cruiser és Mercedes márkájú, fekete színű terepjárókból álló hosszú konvojban nagy sebességgel elhajtatott a helyszínről – írta a Novaja Gazeta. A lap szerint délután két óra tájban a tömeg oszlani kezdett a kormány épülete elől. Atrocitásokról egyelőre nem érkezett hír.