A franciák után is kémkedtek az amerikaiak

2015. június 24. 07:33

Francois Hollande már 2012-ben titokban tárgyalt arról, hogy mi lesz, ha a görögök elhagyják az eurózónát, Nicolas Sarkozy pedig már 2008-ban sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államok nem akarja abbahagyni a Franciaország utáni kémkedést – derül ki a WikiLeaks által kiszivárogtatott szigorúan titkos adatokból. Az NSA Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy és Francois Hollande francia elnököket, valamint minisztereket és diplomatákat is lehallgatott.

2015. június 24. 07:33

Jacques Chirac és Nicolas Sarkozy korábbi, valamint Francois Hollande jelenlegi francia elnök után is kémkedett az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) – írta a WikiLeaks kiszivárogtató portál birtokába került dokumentumokra hivatkozva a Libération francia lap. A Libération a WikiLeaks által megszerzett bizalmas hírszerzési jelentésekre hivatkozva kedden azt írta, hogy az amerikai ügynökség 2006 és 2012. május 22. között hallgatta le a francia államfőket. Hollande 2012. május 15-én – tehát egy héttel a WikiLeaks birtokába került legfrissebb dokumentum megszületése után – vette át az elnöki posztot Sarkozytől.

Az NSA a szigorúan titkos (Top Secret) jelzéssel ellátott öt titkosszolgálati jelentése az amerikai hírszerzési közösség és az NSA vezetői számára készült – írta a Libération. A nyilvánosságra hozott dokumentumok nem tartalmaznak revelációkat, hanem elsősorban Hollande és két elődje döntési mechanizmusaira világítanak rá. A francia államfő ennek ellenére szerda reggel 9 órára összehívta a Biztonsági Tanácsot, hogy „megvizsgálják a sajtóba kiszivárgott információk jellegét, és levonják a szükséges következtetéseket” – közölte az elnöki hivatal. 

A legfrissebb, 2012. május 22-i dokumentum egy titkos, Hollande jóváhagyásával tartott megbeszélésekről szól, amelyek témája Görögországnak az eurózónából való esetleges távozása volt. Ugyanezen feljegyzés szerint Hollande azért tartotta titkokban a megbeszéléseket, mert a válság súlyosbodásától tartott, általában nagyon aggasztotta Görögország jövője, s úgy ítélte meg, hogy Angela Merkel német kancellár magára hagyta Görögországot. 

A Nicolas Sarkozyt érintő lehallgatásokból az derül ki, hogy a volt elnök 2008-ban azt gondolta, hogy „ő az egyetlen ember, aki képes megoldani a pénzügyi válságot”. Két évvel később Sarkozy sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államok meghátrált a két ország közötti titkosszolgálati együttműködésben. „Ahogy Pierre Vimont (Franciaország akkori washingtoni nagykövete) és Jean-Davis Levitte (tanácsadó) értette, a legfőbb akadály az, hogy az Egyesült Államok szeretné folytatni a Franciaország utáni kémkedést” – olvasható a feljegyzésben. Egy harmadik dokumentum pedig Sarkozy és külügyminisztere, Alain Juppé megbeszélésről szól a közel-keleti békefolyamat újraindításáról, amelybe be akarták vonni Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnököt. 

Az ötödik kiszivárogtatott jelentés arról szól, hogy hogyan próbált Jacques Chirac volt külügyminiszterének, Philippe Douste-Blazynak megszerezni egy posztot az ENSZ-ben. A WikiLeaks szerint az államfőkön kívül miniszterek, kormánytisztviselők, illetve Franciaország amerikai nagykövetének kommunikációját is lehallgatta az NSA. A WikiLeaks birtokába jutott egyik titkos dokumentum az Elysée-palota több tisztviselőjének telefonszámát, köztük az államfő közvetlen mobilszámát is tartalmazza.

Régóta tudtuk, hogy az Egyesült Államoknak megvannak a technikai eszközei, hogy lehallgassák a beszélgetéseinket. Nem vagyunk naivak, a védelmi miniszter és a köztársasági elnök közötti beszélgetések soha nem telefonon zajlottak” – mondta az I-télé hírtelevízióban Michele Alliot-Marie, aki védelmi, majd külügyminiszter volt Chirac és Sarkozy elnöksége idején. „Mindez bizalmi problémákat vet fel a szövetségesek között. Természetesen lesznek következményei az országok között, az emberekkel való kapcsolatokban, és ebből a szempontból ki kell derülnie, hogy ki tudott az egészről” – tette hozzá. 

A WikiLeaks szóvivője azt mondta, biztosak az iratok hitelességében. Korábban az Edward Snowden informatikus által kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozva a német média arról számolt be, hogy az amerikai ügynökség Angela Merkel német kancellár mobiltelefonját is lehallgatta, ami komoly feszültséget okozott a két szövetséges ország kapcsolatában. Ugyanakkor Merkelnek és kabinetjének kellemetlen perceket - és számottevő népszerűségvesztést – okozott, hogy később kiderült: az NSA a német titkosszolgálat közreműködésével kémkedett európai célpontok után.

Frissítés:

A francia elnöki hivatal a Biztonsági Tanács rendkívüli ülését követően azt közölte: Franciaország „nem fog eltűrni semmilyen tevékenységet, amely megkérdőjelezi a biztonságát”.  
 
Az amerikai hatóságok ígéreteteket tettek” 2013 végén arra, hogy többet nem hallgatják le a szövetségeseiket. „Ezekre emlékeztetni kell és az ígéreteket szigorúan be kell őket tartani” – olvasható az Elysée-palota közleményében, amely „elfogadhatatlannak” nevezte a WikiLeaks kiszivárogtató portál birtokába került dokumentumokban foglaltakat. Ezeket a Libération című francia napilap és a Mediapart oknyomozó portál hozta nyilvánosságra kedd este.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2015. június 24. 18:13
Hogy nem tiltakoznak a ballibák...nem hallom a TASZ-t, Helsinki Bizottságot, Frredom Houset, Amnesty Internationalt, sőt a TRANSPARENCY internationalt sem, nem tüntet Kulka, Konrád, Radnóti, Heller és a többi szabadságdíler sem. Hallgatnak a jellemóriások, hogy hallgatózik a gazda.
pollip
2015. június 24. 15:12
A franciák miért gondolták, hogy az usa ő utánuk nem kémkedett?
Akitlosz
2015. június 24. 14:23
Ebben mi a hír, mi az újdonság? Köztudott, hogy Amerika minden ország után kémkedik.
forsteandretredjemann
2015. június 24. 11:47
Ilyen szövetséges mellett ellenségre nincs is szükség.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!