„A normális melegek Trumpra szavaznak” – áll a bál J. D. Vance kijelentése miatt
A közösségi médiában megindult a találgatás, hogy ki számít bele a „normális meleg pasi” kategóriába.
A szavazók több mint 60 százaléka szavazott Írországban a melegházasság engedélyezése mellett, így az országban hamarosan egy alkotmánymódosítással engedélyezni fogják az egyneműek házasságát. Írország az első állam, ahol népszavazással döntöttek a melegházasság engedélyezéséről.
A pénteki népszavazáson Írországban megszavazták a melegházasságot. A mélyen katolikus ország az utolsó nyugat-európai állam volt, ahol 1993-ban dekriminalizálták a homoszexuális kapcsolatot. Az országban 1995-ig még a válás sem volt engedélyezett. 20 évvel ezelőtt a válás engedélyezéséről ugyanúgy egy népszavazás döntött, mint ahogy most az egyneműek házasságának engedélyezéséről. Ezzel Írország a 19. állam lesz a világon, ahol engedélyezik a homoszexuálisok házasságát, és az első, ahol erről népszavazás döntött.
A népszavazáson előzetesen is az igenek győzelmére lehetett számítani,mivel az Ipsos MRBI felmérése alapján a 6,3 milliós szigetországban a lakosság 74 százaléka ért egyet az azonos neműek házasságának engedélyezésével. Bár a hivatalos adatok mindegyike még nem érkezett meg, az már látható, hogy a szavazáson az igenek végül a szavazatok több mint 60 százalékát kapták meg, de volt olyan körzet, ahol a szavazók 74,9 százaléka tette le a voksát a melegházasság mellett. A népszavazáson a 43 körzet közül egy volt, ahol a nem győzött, azonban az igenek ott is megszerezték a szavazatok 48,6 százalékát. A pénteki szavazáson meglehetősen magas, 60 százalékos volt a részvételi arány.
A szavazáson az írek alkotmánymódosításról szavaztak, amely alapján az ír alkotmány 42. cikkelye így fog kezdődni a jövőben: „a házasság a jog szerint két ember között köthető, tekintet nélkül a nemükre.” Az Irish Times szerint az alkotmánymódosítást júliusban fogadhatják el, és augusztusban, vagy szeptemberben léphet majd életbe. Az első azonos neműek közötti esküvőre karácsonykor számítanak. A törvénymódosítás és a döntés a polgári házasságkötésről szól, a templomokban továbbra sem lesznek esküvők azonos neműek között.
Az 1993-as igazságügyi miniszter, Máire Geoghegan-Quinn, akinek része volt abban, hogy a homoszexualitás már 22 éve nem számít bűncselekménynek a szigetországban az állami RTE médiavállalatnak elmondta: ez egy hosszú út vége, és a döntés azt mutatja, hogy Írország nagykorúvá vált.
A népszavazást eredetileg a Munkáspárt kezdeményezte már a 2011-es parlamenti választási kampányában. A párt akkori vezetője Eamon Gilmore azt mondta: ez a népszavazás „egy olyan pillanat, amikor az ír nép megmutatta a tisztesség és a nagylelkűségét”.
Az ország miniszterelnöke, Enda Kenny a népszavazás előtt az igenek mellett kampányolt. Kenny a szavazatok számlása előtt azt mondta, hogy jó esély van az igenek győzelmére. Szerinte az ír emberek úttörő szerepet vállalnak a melegházasság engedélyezésével, és fontos üzenetet küldenek a világnak.