Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
Spanyolországban a konzervatív Néppárt (PP) nyerte a helyhatósági választásokat a vasárnap éjjel közé tett előzetes hivatalos eredmények szerint, amelyet a szavazatok 97,1 százalékos feldolgozottsága után közöltek Madridban. A konzervatívok azonban így is veszítettek korábbi pozícióikból. A meglepetést Barcelona szolgáltatta: a mostani választásra létrejött baloldali tömörülés, a Barcelona en común (Barcelona közösen) diadalmaskodott, maga mögé utasítva a katalán kormánypártot.
Spanyolország legnagyobb közigazgatási egységének számító 17 autonóm közösség közül 13-ban tartottak választást vasárnap, ezek közül 11-ben győzedelmeskedett a PP, kettőben pedig a szocialista párt (PSOE).
A Néppárt azonban egyik autonóm közösségben sem szerezte meg az abszolút többséget, amelyet az elmúlt négy évben még 9 régióban magáénak tudhatott.
A helyi önkormányzatokért vívott küzdelemben a PP-re a választók 26,98 százaléka voksolt az országos összesítés szerint, míg a szocialista párt (PSOE) a szavazatok 25,08 százalékát szerezte meg. Mindkét párt eredményei elmaradnak a négy évvel ezelőttiektől.
Az új pártok közül a magát középpártnak nevező Ciudadanos 6,5 százalékos támogatást kapott, őket követi az Egyesült Baloldal (IU) 4,8 százalékkal. Ebben a rangsorban a másfél éve üstökösként feltűnt, baloldali Podemos nem szerepel, mivel helyi szinten nem indított saját jelölteket, hanem más politikai tömörülések jelöltjeit támogatta.
Az eredmények szerint a Néppárt a legnagyobb erő maradt olyan kulcsfontosságú városokban, mint Madrid vagy Valencia (mindkettőt több mint húsz éve irányítják), de a stabil vezetéshez ott is szüksége lesz más pártok politikai támogatására. A győzelem nem is garantálja a PP számára az irányítás megtartását, mert nem lehet kizárni, hogy a baloldali pártok egymással lépnek szövetségre, és többséget alkotva átveszik a vezetést.
A választások egyik legmeglepőbb eredményének tartják, hogy Barcelonában a mostani választásra létrejött baloldali tömörülés, a Barcelona en común (Barcelona közösen) diadalmaskodott, maga mögé utasítva a katalán kormánypártot (CiU).