Zaluzsnij bejelentette: elkezdődött a harmadik világháború
Az ukrán haderő volt főparancsnoka őszintén elmondta a véleményét.
A Fitch és a Moody's után a S&P is úgy értékeli Ukrajna devizaadósságát, hogy nagy valószínűséggel be fog következni valamilyen csőd az országban. Az ukrán gazdaságra a 2014-es 7 százalékos GDP-visszaesés után idén is hasonló mértékű csökkenés várhat, a betétesek pedig már több mint 30 százalékát kivették a bankbetétjeiknek.
Leminősítette Ukrajna eddig is mélyen spekulatív – vagyis messze nem befektetési ajánlású – devizaadós-besorolását pénteken Standard & Poor's, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy „gyakorlatilag biztos” az ukrán szuverén devizaadósság-kötelezettségek törlesztési csődje. A nemzetközi hitelminősítő Ukrajna hosszú futamidejű devizaadós-besorolását az eddigi „CCC mínusz”-ról „CC”-re rontotta, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Az S&P indoklása szerint az ukrán eurokötvény-kötelezettségek tervezett átalakítása várhatóan értékvesztéssel végrehajtott kötvénycsere-tranzakció – distressed exchange – formáját ölti majd, ami hitelminősítési szempontból a szuverén devizaadósság-kötelezettségek törlesztési csődjének felelne meg. Ha az adósságátrendezés valóban értékvesztéssel végrehajtott kötvénycsere-tranzakcióként megy végbe, a Standard & Poor's valószínűleg „SD” (Selective Default, bizonyos kötelezettségekre kiterjedő törlesztési csőd) besorolási szintre rontja tovább Ukrajna szuverén osztályzatát, az érintett adósságállományra pedig „D” (default, törlesztési csőd) minősítést ad – áll a hitelminősítő elemzésében.
Az S&P szerint az ukrán makrogazdasági környezet is rendkívül rossz. A cég közölte, hogy az ukrán hazai össztermék (GDP) 2014-re becsült 7 százalékos zuhanása után az idei évre is hasonló, ha nem nagyobb mértékű visszaesést vár az ukrán gazdaságban. A helyzet az ukrán pénzügyi szektorban sem jobb. A hitelminősítő az elemzésben felidézi, hogy jelenleg a 10-es, vagyis a legrosszabb csoportban tartja nyilván az ukrán bankszektor országkockázati megítélését.
Az ukrán bankrendszer 10-es BICRA-osztályzatával kapcsolatban a cég kiemelte, hogy az ukrán bankokból a teljes betétállomány 30 százalékát vonták ki tavaly a betéttulajdonosok. A folyamat nem állt le: az idén januárban és februárban további 1,5, illetve 2,3 százaléknyi betétállományt vettek ki tulajdonosaik. A hrivnyabetétek valamelyest stabilizálódtak, de a devizabetétek kiáramlása az időközben bevezetett tőkekorlátozások ellenére is folytatódik – áll az elemzésben.
Az ukrán devizatörlesztési államcsődöt a többi hitelminősítő is egyre nagyobb kockázatnak tartja, és ezt érvényesítik is az ukrajnai államadós-besorolásokban.
Nemrégiben a Moody's Investors Service is leminősítette Ukrajnát, az addigi „Caa3”-ról „Ca”-ra rontva az ukrán szuverén adósosztályzatot, további negatív kilátással. A cég a lépést ugyanazzal indokolta, mint a Standard & Poor's a pénteken bejelentett leminősítést: a Moody's szerint gyakorlatilag 100 százalék az esélye annak, hogy a tervezett adósságátrendezés értékvesztéssel végrehajtott kötvénycsere-tranzakció formáját ölti majd, és ez a Moody's kritériumai szerint az államadósság-kötelezettségek törlesztési csődjének felel meg. A Moody's besorolási módszertanában „Ca”-nál már csak egy rosszabb osztályzat van, a „C”, amely a már bekövetkezett törlesztési csődöt jelzi.
Nem sokkal korábban a harmadik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings rontotta „CCC”-ről egy fokozattal „CC”-re Ukrajna hosszú futamidejű szuverén devizaadósságának besorolását. A Fitch a lépéshez fűzött elemzésében hangsúlyozta: a „CC” osztályzat azt jelzi, hogy valószínűnek tűnik valamilyen formájú törlesztési csőd bekövetkezte Ukrajnában.