Rés a pajzson: kiderült, elfelejtették tesztelni az érmes olimpikonokat
A párizsi olimpia 67 dobogósa egyáltalán nem vett részt doppingvizsgálaton a játékok előtt.
François Hollande francia elnök nem tekinti „hiteles tárgyalópartnernek” Bassár el-Aszad szíriai elnököt az Iszlám Állam elleni harcban, mert szerinte „népe balsorsáért elsősorban ő a felelős”. Erről azután beszélt, hogy hivatalában fogadta Háled Hudzsát, a nyugati államok által támogatott Szíriai Nemzeti Koalíció nevű ellenzéki ernyőszervezet elnökét.
A francia elnök, miután hivatalában fogadta Háled Hudzsát, a nyugati államok által támogatott Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) nevű ellenzéki ernyőszervezet elnökét, közleményben hívta fel a figyelmet a szíriai politikai átmenet érdekében megkezdett genfi tárgyalások folytatásának fontosságára. Hollande szerint ez „az egyetlen lehetséges megoldás a szíriai nép összefogására, a legitim elképzelések megvalósítására, a terrorista csoportok felszámolására és a béke helyreállítására”.
A találkozó után Háled Hudzsa a sajtó képviselőinek jelezte: a szíriai elnök távozása „soha nem volt előfeltétel, még Genfben sem”, ahol 2012 júniusában kezdődtek tárgyalások. „Ugyanakkor a tárgyalásokon egyértelműnek kellene lennie, hogy azok Bassár el-Aszád távozásához vezetnek” - hangsúlyozta az emigrációban élő, mérsékelt szíriai ellenzék vezetője.
A nemzetközi közösség 2012-ben abban egyetértett, hogy a válság rendezéséhez egy olyan átmeneti kormányra van szükség, amely tejhatalmat élvez, s amelyben a rezsim és az ellenzék is képviselteti magát. Ez azonban soha nem jött létre. „Új stratégiát kell elindítani, párbeszédet kezdeményezve valamennyi ellenzéki csoporttal és személyiséggel, akik a szabadságra, a jogra és valamennyi vallási közösség tiszteletben tartására alapozva egy új Szíriát akarnak létrehozni” – fogalmazott az 50 éves türkmén származású szíriai ellenzéki, aki az 1980-as években hagyta el Szíriát, ahol többször is bebörtönözték, majd Törökországban élt emigrációban. Hudzsát januárban választották meg a meggyengült és megosztott SZNK vezetőjének. Legfőbb feladatának a szervezet hitelének visszaszerzését tekinti.
A francia elnök az Elysée-palota közleménye szerint a megbeszélésen emlékeztetett arra, hogy Bassár el-Aszád „népe balsorsának és a szíriai terrorista csoportok megerősödésének legfőbb felelőse”, ezért „nem hiteles tárgyalópartner az Iszlám Állam elleni harcban és Szíria jövőjének előkészítésében". Hollande azt is jelezte, hogy „Franciaország politikailag és operációs szempontból is támogatja az Iszlám Állam ellen a frontvonalon harcoló demokratikus ellenzék erőit”, valamint üdvözölte, hogy az SZNK kezdeményezésére a demokratikus ellenzék más szervezetivel párbeszéd kezdődött.
A találkozónak elsősorban szimbolikus üzenete volt egy héttel azután, hogy három francia törvényhozó a szíriai elnökkel találkozott Damaszkuszban, amit a francia kormányzat határozottan elítélt. Hollande egyértelműen jelezni akarta, hogy Franciaország nem kíván stratégiát váltani Bassár el-Aszad irányában.
Franciaország az 5 ezer ellenzéki harcos kiképzését előirányzó, márciusban indult amerikai program keretében vállalt képzési feladatokat. Politikailag pedig továbbra is a mérsékelt ellenzék erőit próbálja meg összefogni. Ennek érdekében februárban Franciaországban tárgyaltak egymással az SZNK és a rezsim által megtűrt ellenzék, a Nemzeti Koordinációs Bizottság képviselői.
A Le Monde című napilapban francia diplomáciai források arra emlékeztettek, hogy négy évvel a polgárháború kitörését követően a rezsim az ország egyharmadát tartja ellenőrzése alatt, de sem a hatalom, sem az ellenzék különböző erői nem elég erősek ahhoz, hogy felülkerekedjenek. A Párizs által elismert egyetlen tárgyalópartner, az SZNK ereje „jelenleg nagyon gyenge”, de „meg kell őrizni azokat a szíriai erőket, amelyek szerepet játszhatnak a jövőben, azért, hogy elkerüljük az Aszad és a dzsihadisták közti hamis alternatívát” – idézte az elnöki forrást a Le Monde.
Fotó: AFP