Poitiers-i csata: lövöldözésből lett több száz fős tömegverekedés Franciaországban
A francia belügyminiszter hazája „mexikanizációjáról” beszélt.
Először fordul elő, hogy megtiltják az ország elhagyását olyan franciáknak, akikről gyanítható, hogy dzsihadistákhoz kívánnak csatlakozni. A most érintetteken túl további negyven esetet vizsgálnak a hatóságok, és további okmánybevonások várhatók. A francia Belügyminiszter utóbbiak kapcsán elmondta: 20 százalékuk nem született muzulmán, csak áttért az iszlám hitre.
Bevonták a francia hatóságok a személyi igazolványát és az útlevelét hat francia állampolgárnak, mert Szíriába készültek utazni, hogy ott csatlakozzanak iszlamista csoportokhoz – tudta meg hétfőn az RTL kereskedelmi rádió. A bevonás fél évre szól és két évre meghosszabbítható. „Ha ezek a franciák azért indulnak el, hogy bűncselekményeket kövessenek el Irakban és Szíriában, hazatértük után még súlyosabb terrortámadásokat hajthatnak végre” – indokolta a döntést Bernard Cazeneuve belügyminiszter.
Először fordul elő, hogy megtiltják Franciaország területének elhagyását olyan állampolgároknak, akikről gyanítható, hogy dzsihadistákhoz kívánnak csatlakozni Szíriában. Az intézkedésre a novemberben elfogadott újabb terrorellenes törvény ad lehetőséget, amely 1986 óta a 14. szigorítás feltételezett terroristákkal szemben. A hatóságok azt remélik, hogy ezzel az intézkedéssel lelassíthatják a francia dzsihadista önjelöltek Szíriába jutását. A francia kormány adatai szerint Szíriában az iszlamisták oldalán harcoló európaiak mintegy fele francia állampolgár.
Miután a titkosszolgálatok jelezték, hogy a hat francia készen áll az indulásra, a hatóságok elvették a személyi okmányaikat, és azok helyett egy igazolást adtak nekik. Az útlevélen kívül a személyi igazolvány bevonására azért volt szükség, mert a Szíriával határos Törökországig azzal is eljuthattak volna. A gyanúsítottak nevei bekerültek a schengeni információs rendszerbe, amely bármelyik európai határállomáson hozzáférhető.
A 23 és 28 év közötti hat férfiról vagy hozzátartozóik jelezték a hatóságoknak, hogy a családtag Szíriába készül utazni, vagy pedig titkosszolgálati megfigyelések révén leplezték le őket. Van köztük olyan, aki 2011 márciusa óta már járt Szíriában.
A személyi okmányok bevonása ellenére a dzsihadisták hamis papírokkal is el tudnának jutni Szíriába. Ennek megakadályozására a gyanúsítottaknak ezentúl rendszeresen meg kell jelenniük a rendőrségen. Jelenleg negyven esetet vizsgálnak ki a hatóságok, és az elkövetkező napokban további okmánybevonások várhatók. A belügyminiszter elmondta, hogy mind a negyven esetben fiatalokról van szó, akiknek húsz százaléka nem született muzulmán, hanem áttért az iszlám hitre.
A francia médiában egyre gyakrabban szólalnak meg olyan francia középosztálybeli szülők, akiknek gyermekei hirtelen és megállíthatatlanul radikalizálódtak. A múlt héten például a 19 éves Pierre Cholet szülei azt mondták: nem értik, hogy egy kelet-franciaországi kis településen élő kedves és zárkózott fiukból hogyan lett az „a szörnyeteg”, aki az Iszlám Állam dzsihadista szervezet tagjaként néhány nappal korábban felrobbantotta magát egy öngyilkos merényletben Irakban.
Manuel Valls miniszterelnök a januári terrortámadásokat követően jelezte, hogy mintegy 1400 francia állampolgár vagy Franciaországban élő ember állhat közvetlen kapcsolatban szíriai és iraki terrorcsoportokkal, és legalább 3 ezer embert tartanak megfigyelés alatt.