Magyarországon, mindenki azt ír le, amit akar, olyan véleményt alkothat, amilyet szeretne

Egy főszabály van: nem lehet külföldi pénzt elfogadni, nem lehet idegen állam politikai vagy gazdasági érdekeinek képviseletében eljárni.

Öt év tíz hónap szabadságvesztésre ítélték fegyveres felkelésben való részvétel miatt Tóásó Elődöt és társát, Mario Tadicot Bolíviában. A két férfi majdnem hat éve előzetesben van a latin-amerikai országban, ezért hamarosan szabadon engedhetik őket.
Öt év tíz hónap szabadságvesztésre ítélték Tóásó Elődöt és Mario Tadicot fegyveres felkelésben való részvétel miatt Bolíviában – írja az Index. Az ítélet vádalku és gyorsított eljárás keretében született. Mivel a két férfi csaknem hat éve előzetesben van a latin-amerikai országban, ezért hamarosan szabadulhatnak.
2009-ben ütöttek rajta egy feltételezett terroristasejten Bolíviában, akik állítólag Evo Morales elnök megölésére készültek. Az akcióban elhunyt Rózsa-Flores Eduárdó, Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer, a két túlélőt – Tóásót és Tadicot – pedig őrizetbe vették. Az ügy másik 37 vádlottja közül előző héten Ignacio Villa Vargast nyolc évre, Juan Kudelkát hat év kilenc hónap szabadságvesztésre ítélték.
Tóásó nővére a Facebookon azt írta: „Most megy vissza a börtönbe. Kezdődik a bürokrácia a hazahozataláért”. Az MTI megkeresésére Tóásó Edit, aki maga is jogász, kifejtette: még sok papírmunkát kell elvégezni, ami a börtönparancsnokra vár majd. A latin-amerikai ország bürokráciáját ismerve lehet arra számítani, hogy elhúzódik majd a folyamat – tette hozzá. Hangsúlyozta: a magyar külügyi tárca a külképviseleten keresztül most sokat tehet Tóásó Előd mielőbbi szabadon bocsátásért, például azzal is, hogy mielőbb kaphasson útlevelet a hazatéréshez.
A magyar Külügyminisztérium közleményben üdvözölte, hogy az évek óta jogellenesen fogva tartott Tóásó Elő szabadlábra kerülésének pillanata nagyon közel van. Szijjártó Péter utasította Magyarország Bolíviába akkreditált Buenos Aires-i nagykövetét és konzulját, hogy személyesen járjanak el a helyi hatóságoknál annak érdekében, hogy Tóásó Előd mielőbb elhagyhassa az országot. A konzuli szolgálat fel van készülve arra, hogy a megfelelő technikai segítséget biztosítsa számára – tette hozzá a tárca.
A közlemény szerint a Külgazdasági és Külügyminisztérium folyamatosan figyelemmel kísérte az ügy fejleményeit, a konzuli szolgálat feladat- és hatáskörének megfelelően minden intézkedést és segítséget biztosított és biztosít annak érdekében, hogy egy Magyarországtól távoli országban eljárás alá vont magyar állampolgár konzuli védelemben részesüljön.
A tárca felidézi, hogy az elmúlt években Magyarország a diplomácia eszközeivel is visszatérően fellépett a nemzetközi szervezetek – mint, az ENSZ, az Európai Unió, az Európai Parlament, az Amerikai Államok Szervezete – különböző fórumain annak érdekében, hogy a bolíviai hatóságok a nemzetközi szerződésekben foglalt emberi jogi normákkal összhangban tartsák tiszteletben Tóásó Előd emberi jogait, és biztosítsanak számára jogszerű eljárást.