Minszk: megvan a megállapodás

2015. február 12. 10:22

Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy a minszki tárgyaláson sikerült megállapodni a tűzszünetről és a nehézfegyverek visszavonásáról. A megállapodás vasárnap éjféltől lép életbe.

2015. február 12. 10:22

Szerda este kezdődtek Minszkben a kelet-ukrajnai helyzet megoldását célzó tárgyalások, amelyen Vlagyimir Putyin orosz, Petro Porosenko ukrán, Francois Hollande francia elnök, valamint Angela Merkel német kancellár vesz részt. 

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök délelőtt jelentette be, hogy sikerült megállapodni a tűzszünetről és a nehézfegyverek visszavonásáról. Putyin közölte, hogy a tárgyalási folyamat nehézségei ellenére a „normandiai négyeknek” mégis sikerült megállapodást elérniük az ukrán válság rendezését célzó legfőbb kérdésekben. A politikus közölte a sajtóval, hogy a vasárnap éjféltől lép életbe a tűzszüneti megállapodás. A négy államfő abban egyezett meg, hogy az ukrán kormányzati erők a jelenlegi frontvonaltól, a délkelet-ukrajnai „felkelők” pedig a tavaly szeptember 19-én Minszkben született megállapodásban rögzített vonaltól vonják vissza a nehézfegyvereket.

Összesen 142 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2015. február 12. 20:00
Ez a megállapodás: " 1. Azonnali és teljes tűzszünet február 15-én 0.00 órától. 2. A 100 mm-nél nagyobb kaliberű fegyverek kölcsönös kivonása a frontról 50 km-re, a rakétarendszerek visszavonása 70 km-es mélységbe. A nagyobb hatótávolságú rakétarendszerek visszavonása 170 km-re. A fegyveres alakulatok visszavonulnak a szeptember 19-i minszki fegyverszünetben megállapított vonal mögé. Ezeknek a mozgásoknak legkésőbb a tűzszünet kezdete után két héttel meg kell történnie. A folyamatot az EBESZ ellenőrzi. 3. Az EBESZ akár drónok és műholdak segítségével is ellenőrizheti a fegyverszünet betartását. 4. Azon a napon, amikor nehézfegyverek visszavonását megkezdik, tárgyalások indulnak Donaycki és Luhanszki Régióban tartandó helyi választásokról. E tárgyalásokon párbeszédet kell kezdeni a térség jövőbeli státuszáról. (Értsd: az autonómia konkrét kereteiről.)Az ukrán parlament 30 napon belül törvényt hoz e területek „speciális státuszáról” A „speciális státuszú régió” határa a szeptember 19-i minszki fegyverszüneti egyezmény demarkációs vonala lesz. 5. A harci cselekményekben részt vevő, összes emberre kiterjedő amnesztia. 6. Teljes fogolycsere a „mindenkit mindenkiért” elve alapján. Ennek legkésőbb a nehézfegyverek visszavonását követő ötödik napig be kell fejeződnie. 7. Biztosítani kell a humanitárius segélyek eljutását a háború sújtotta övezetbe. 8. A nyugdíjakat, fizetéseket és szociális segélyeket ismét el kell juttatni a régió lakosaihoz. Az ukrán kormány helyreállítja a banki szolgáltatásokat a térségben, így az emberek ismét hozzáférhetnek a számláikhoz. 9. Az ukrán-orosz határ ellenőrzését a helyi választásokat és az alkotmányos reform életbe lépését követő naptól ismét az ukrán hadsereg és hatóságok ellenőrzik. 10. Az összes „nemzetközi fegyveres erőt” (ez alatt nyilván elsősorban az orosz oldalról érkező harcosokat értik, akik az ukránok értelmezése szerint orosz katonák, az oroszok szerint viszont önkéntesek.) kivonják a régióból az EBESZ ellenőrzése alatt. 11. 2015 végéig új alkotmányt kell elfogadni Ukrajnában, amelynek tartalmaznia kell a hatalom decentralizálását és rögzítenie kell a Donyecki és Luhasznki Régió speciális státuszát. Az új alaptörvényt a a két régió képviselőivel együtt dolgozzák ki. 12. A Donyecki és Luhanszki Régióban tartandó helyi választások szabályait a régió képviselőivel (vagyis a két, magát függetlennek kikiáltó állam vezetőivel) együtt kell megalkotni. A választások tisztasága felett az EBESZ őrködik. 13. Háromoldalú kontaktcsoport jön létre Oroszország, Ukrajna és a szakadár régiók képviselőiből. Ezek munkacsoportokat hoznak létre, akik együtt irányítják majd a megállapodás pontjainak végrehajtását. " Ez az oroszoknak miért jó?
indiáner
2015. február 12. 15:44
en.wikipedia.org/wiki/Geopolitics
Himalája
2015. február 12. 15:39
A szakadár kötársaságok vezetöi Alexander Zakharcsenko és Igor Plotnyickij Minszkben a tárgyalások után nyilatkoznak: https://www.youtube.com/watch?v=nn-K8Omr_tc#t=67
Himalája
2015. február 12. 15:28
Egyébként, ahogy a mostani tűzszüneti megállapodást, éppúgy az előzőt is, azok után hozták létre, miután az ukránok elkezdtek veszíteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!