Lavrov: Nem lehet elválasztani Oroszországot és Ukrajnát

2014. december 25. 16:58

Már maga az elképzelés, hogy Kijev a NATO-ba törekszik, nemcsak az ukrán népre, hanem az európai biztonságra is veszélyes Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint, aki megjegyezte: „senki sem gondoskodhat biztonságáról mások kárára, senki sem lépheti át a hidegháborúból örökölt választóvonalakat”. A külügyi szóvivő szerint pedig a NATO keleti bővítése súlyos következményekhez vezethet.

2014. december 25. 16:58

A NATO további keleti bővítése „a szükséges megfelelő lépésekre” kényszeríti Oroszországot – figyelmeztetett az orosz külügyminisztérium szóvivője csütörtökön. Alekszandr Lukasevics nem fejtette ki, hogy pontosan milyen lépésekről volna szó.

 
A külügy magas rangú képviselője szokásos heti tájékoztatóján reagált az ukrán parlament keddi döntésére. A kijevi törvényhozás az ország „tömbön kívüli” státusának feladásáról és a NATO-csatlakozáshoz vezető út megkezdéséről fogadott el törvényt. 
 
A szóvivő szavai szerint az észak-atlanti szervezet „lehetséges további keleti bővítése elkerülhetetlenül nagyon komoly katonapolitikai eltolódáshoz vezet nemcsak Európában, hanem az egész világon”, és közvetlenül érinti Oroszország nemzetbiztonsági érdekeit. Lukasevics bírálta az ukrán vezetést, amely szerinte a NATO-hoz közeledésre „az Oroszországgal való normális kapcsolatok fejlesztésének alternatívájaként tekint”, és arra figyelmeztetett, hogy ez tovább nehezítheti az orosz-ukrán kapcsolatokat és akadályozhatja „több területen a fontos kérdések megoldását, beleértve a gazdaságot és az energetikát is”.  
 
Érthetetlennek nevezte az ukrán törvényhozás döntésének időzítését, „amikor bizonyos kedvező folyamatok jelentek meg a délkelet-ukrajnai helyzet rendezésében”. Úgy vélte, az ukrán állam euroatlanti kül- és belpolitikai irányultsága aligha járul hozzá az ország mély politikai, gazdasági és társadalmi válságának megoldásához.  
 
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ugyancsak élesen bírálta az ukrán parlament döntését a Rosszija 1 állami televíziós csatorna esti vitaműsorának adott interjúban, amelyet Oroszország távol-keleti részén már bemutattak a tévében.
 
Az orosz diplomácia vezetője kijelentette: már maga az elképzelés, hogy Kijev a NATO-ba törekszik, nemcsak az ukrán népre – amely nem egységes ebben a kérdésben –, hanem az európai biztonságra is veszélyes. „Senki sem gondoskodhat biztonságáról mások kárára, senki sem lépheti át a hidegháborúból örökölt választóvonalakat” – mondta. 
 
Lavrov ugyanakkor azt is közölte: meggyőződése, hogy Ukrajna, mint szövetséges állam, nem veszett el Oroszország számára. „Nem lehet elválasztani Oroszországot és Ukrajnát” – mondta, a két ország közös történelmére, gazdasági, földrajzi, kulturális és lakossági kapcsolataira hivatkozva. 
 
Az orosz külügyminiszter kifejtette, biztos abban, hogy Ukrajna túllép „történelmének ezen tragikus szakaszán”, és az ukrán nép „a nemzeti megbékélés, Ukrajna valamennyi részének egyesítése útján állítja helyre az egyetértést az országban és nem csak egyetlen ideológia diktátuma alatt, amely Kijevben uralkodik”.
 

Összesen 356 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kuwiq
2014. december 27. 11:54
azér tegyük már a helyére a dolgot, már amennyiben ez lehetséges az oroszok aláírtak egy papírt, amelyben az angolokkal és az amcsikkal együtt garantálták Ukrajna területi épségét, a Krímet is beleértve az oroszok velünk is aláírtak egy papírt a déli áramlatról egyiket se tartották be, mert a pillanatnyi érdekeik épp mást diktáltak ezekre egy üres gyufásdobozt se bíznék az más kérdés, hogy az usa-ra se
Szabadon ébredők
2014. december 27. 10:37
Jew: Secretary of National Security - Andriy Parubiy, founder of the Svoboda party/commandant of Maidan defense squads. Deputy Secretary of National Security - Dmytro Yarosh, leader of the Right Sector bloc. Ukraine’s Jewish oligarchs, Viktor Pinchuk, Petro Poroshenko, Ihor Kolomoiskyi, Julia Timoshenko, former Jewish prime minister and Yevgeny Chervonenko, former Jewish communication minister during Viktor Yushchenko Presidency. Kipában is http://www.realjewnews.com/?p=937 http://rehmat1.com/2013/12/16/ukraine-besieged-by-jewish-lobby/
Szabadon ébredők
2014. december 27. 10:32
criticus "Cáfold egyenként, melyik tisztségviselő nem metélt. Kezdjed felülről Poroshenkóval." Mivel Cyb nevű zsidó nem hajlandó a felsorolásra, kezdjük el Petro Poroshenko HIS FATHER’s SURNAME is “Valtzman,” a Jew, yet Petro Poroshenko uses his mother’s maiden name, “Poroshenko,” reportedly also a Jew. Regardless of Poroshenko’s Jewish background, (or because of it), he is being pushed by all the Jewish-controlled main stream media venues throughout the Jewish-ruled West. Oligarch Jew Igor Kolomoisky The Kolomoisky-backed Right Sector/Svoboda militants will wield power as dominant members of Poroshenko’s regime or behind the scenes. http://www.realjewnews.com/?p=937
Papuska
2014. december 27. 09:26
Lehet, hogy furcsa a párhuzam, de a világ egy új Trianont próbál létrehozni Ukrajna nyugati részén. Hogy mi a párhuzam? Szerintem az, hogy az érintettek kihagyásával, az adott helyzet legrosszabb megoldását erőltetik kívülről a térségre. A különféle "igazságtevők" csak a tényeket hagyják figyelmen kívül, többnyire vagy nem ismerik, vagy nem érdekli őket. A tények egyik vitathatatlan igazsága, hogy földrajzilag a vitatott terület Ukrajna része. Ezzel szemben áll az a tény, hogy a területen gyakorlatilag nem, vagy alig élnek ukránok. A történelmi helyzet is összetett. Egykor itt ukránok éltek, de a kommunizmus és Sztálin pusztítása közel négymillió ukránt irtott ki itt, és a helyükre oroszokat költöztetett. Borzalmas bűn volt, de megtörtént, és a beköltöztetettek szinte mindegyike itt született, és nehéz továbbvinniük apáik bűneit. Ennél még sokkal bonyolultabb is a helyzet, de egyszerűen így lehet elmagyarázni. Itt nem lehet igazságot tenni, csak megegyezni lehetne. A nyugat azonban igazságot akar tenni, mint Trianon esetében is tette. Ez lehetetlen. Legfeljebb belső megegyezések, garanciák hozhatnának viszonylagos békét, de ezt pont a nyugat zárja ki. Ha ezt, így gondolnánk végig, biztos, hogy elgondolkodnánk, mikor ebben az ügyben olyan hamar és olyan egyértelműen ítélkezünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!