Románia: Domnul Mélyállam közbelép
Fejlett demokráciákban példa nélkül álló módon érvénytelenítette egy szabad elnökválasztás eredményét a román Alkotmánybíróság.
Klaus Johannis, az ACL államfőjelöltje azt követeli ellenfelétől, a jelenlegi miniszterelnök Victor Pontától, hogy a román parlament még pénteken utasítsa el azt az amnesztiatörvény-javaslatot, amellyel korrupt politikusainak, köztük Adrian Nastase volt kormányfőnek akar mentőövet dobni a PSD. Johannis szerint a kormánypárt az elnökválasztás után rögtön elővenné és megszavazná a tavaly óta jegelt javaslatot.
Johannis szerint ellenfele csak így bizonyíthatja be, hogy a korrupcióellenes harc folytatására tett ígéretei nem csak a választók megtévesztését szolgálják. Az ACL államfőjelöltje az kérte a PSD elnöki tisztségét is betöltő Pontától, hasson oda, hogy a parlament pénteken utasítsa el a szociáldemokraták tavaly óta „jegelt” amnesztiatervezetét, ugyanakkor a törvényhozók adják ki az igazságszolgáltatásnak valamennyi meggyanúsított társukat, függetlenül attól, melyik pártban politizál az illető.
A PSD tavaly decemberben akart amnesztiatörvényt elfogadtatni a parlamentben, de a végszavazást elhalasztották, miután akkori koalíciós partnerük, a Nemzeti Liberális Párt bejelentette, hogy nem támogatja a jogszabályt. Az ellenzék azzal vádolta a PSD-t, hogy korrupt politikusainak, köztük Adrian Nastase volt kormányfőnek, akar mentőövet dobni az amnesztiatörvénnyel.
Johannis az államfőjelöltek szerda esti televíziós vitáján azt jósolta, hogy az elnökválasztás után a PSD azonnal napirendre tűzi a választások miatt félretett amnesztiatervezetet, és Ponta első államfői ténykedése az lesz, hogy kihirdeti ezt a jogszabály. Johannis már a televíziós vitán is a parlament összehívását sürgette, de a szociáldemokrata jelölt nem reagált kezdeményezésére, csak azt hangsúlyozta, hogy az ellenzéknek is vannak korrupcióval vádolt politikusai.
Csütörtöki sajtóértekezletén Johannis azt állította: Ponta „akkor is hazudott” kettejük tévévitáján, amikor azt állította, hogy a német törvények nem teszik lehetővé, hogy a külképviseleteken kívül másutt is román szavazóköröket szervezzenek Németországban. Rámutatott: az országos választási iroda is több ízben jelezte, hogy nincs törvényi akadálya újabb külföldi választókörök megnyitásának, de szerinte a Ponta-kormány szándékosan korlátozza a külföldön élő román állampolgárokat abban, hogy választójogukkal élhessenek.
A romániai elnökválasztás első fordulójában több nyugat-európai országban sorok alakultak ki a román szavazóköröknél és sok román állampolgárnak nem sikerült leadnia voksát. A külföldön leadott 160 ezer szavazat több mint nyolcvan százalékát a jobboldali jelöltek kapták, míg Ponta a voksok 16 százalékát szerezte meg.
Országos összesítésben Ponta a voksok 40, míg Johannis a szavazatok 30 százalékát kapta az első fordulóban. A román állampolgárok vasárnap döntenek arról, melyikük legyen a tíz év után távozó Traian Băsescu államfő utóda.