Új tűzszünet ígérkezik Izrael és a Hamász között
Túszcsere és fegyvernyugvás: egy héten belül véget érhet a gázai konfliktus?
Palesztina soha nem ismeri el Izraelt zsidó nemzetállamként - jelentette ki szombaton Mahmúd Abbász palesztin elnök miután az izraeli kormány a múlt vasárnap megszavazta az Izraelt zsidó nemzetállamként meghatározó új jeruzsálemi törvényjavaslat elveit. Abbász azt is kilátásba helyezte, hogy Palesztina a Nemzetközi Büntetőbíróság előtt vádolja meg Izraelt.
Palesztina soha nem ismeri el Izraelt zsidó nemzetállamként – jelentette ki szombaton Mahmúd Abbász palesztin elnök az Arab Liga rendkívüli ülésén Kairóban. A politikus azt követően fejtette ki véleményét, hogy az izraeli kormány a múlt vasárnap megszavazta az Izraelt zsidó nemzetállamként meghatározó új jeruzsálemi törvényjavaslat elveit.
Abbász szavait a Channel 10 izraeli tévéállomás is idézte. A palesztin elnök figyelmeztetett: ha az ENSZ nem ismeri el Palesztina államiságát, és nem kötelezi Izraelt a további zsidó telepek építésének leállítására a palesztin területeken, akkor a Palesztin Hatóság kéri felvételét a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságba, hogy a testületben háborús bűncselekményekkel vádolja meg Izraelt. Kilátásba helyezte egyben, hogy megszakítanak minden biztonsági kapcsolatot Izraellel, hacsak nem újítja fel az idén áprilisban megszakadt béketárgyalásokat.
Az Arab Liga tanácskozásán az országok külügyminiszterei ismételten támogatták azt a kezdeményezést, hogy Izrael vonuljon vissza az 1967 előtti határaira, és teremtsék meg a független Palesztin államot.
Abbász faji elkülönítést hirdető államnak minősítette Izraelt, amely olyan apartheid-államot akar létrehozni, amely kizárólag a zsidóké lenne, ahol „csak zsidóknak” feliratú buszok lennének, és amely telepeket hoz létre (palesztin területen) a Jordán folyó nyugati partján.
A palesztin elnök leszögezte, csak akkor képzelhető el a palesztin-izraeli béketárgyalások újrakezdése, ha Izrael befagyasztja a telepek létrehozását Ciszjordániában, valamint Jeruzsálemben, ha szabadon engedi a hosszú ideje fogva tartott palesztinok negyedik csoportját, illetve megszabja a határok kijelölését célzó tárgyalások menetrendjét.