A jobbikos Gyöngyösi megfigyelőként vett részt a kelet-ukrajnai választáson

2014. november 03. 08:31

Vasárnap választásokat tartottak a kelet-ukrajnai szakadár megyékben. A szakadárok szerint nagy volt a részvétel a választáson, amelyen külföldi politikusok, köztük a jobbikos Gyöngyösi Márton is részt vett megfigyelőként. Porosenko ukrán elnök bohózatnak nevezte a fegyverek árnyékában tartott választást, amelynek szerinte semmi köze az akarat szabad kinyilvánításához.

2014. november 03. 08:31

Jelentősnek nevezte a részvételt a kelet-ukrajnai szakadárok által vasárnap  megrendezett választásokon a luhanszki „népköztársaság” választási bizottságának elnöke, Szerhij Kozjakov. Szavai szerint a részvételi arány a megyében délután öt órára megközelítette a 38 százalékot. A szakadárok „népköztársaságaiban” új politikai vezetőket és népi tanácstagokat (parlamenti képviselőket) választanak vasárnap a Donyeck és Luhanszk megye szeparatista ellenőrzés alatt álló területein.

Rendbontásokról, atrocitásokról nem érkeztek hírek. Orosz médiajelentések szerint Luhanszk megyében 102 szavazókör működik, köztük négy „mobil” szavazókör, valamint három Oroszországban, a kelet-ukrajnaiak számára létrehozott menekülttáborokban a belgorodi, a voronyezsi és a rosztovi területeken. A másik „népköztársaság”, a donyecki területén az ottani választási bizottsági elnök elmondása szerint 350 szavazóhelyiség működik. Donyeck megyében 3,2 millióan jogosultak szavazni, Luhanszk megyében pedig 1 millióan.

Donyeckben a területet eddig is iránytó Olekszandr Zaharcsenko nyert a szavazatok 81,37 százalékával, míg Luhanszkban Igor Plotnyicki kapta a legtöbb szavazatot – írja a Euronews.

Az EBESZ és más nemzetközi szervezetek nem küldtek megfigyelőket a Kijev által törvénytelennek minősített szakadár választásokra. Külföldi politikusok egy csoportja – köztük Gyöngyösi Márton, az Országgyűlés külügyi bizottságának jobbikos alelnöke –  viszont a térségbe érkezett, hogy megfigyelje a választásokat. A magyar politikus a TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, hogy az általa meglátogatott donyecki és horlivkai szavazókörökben „az objektív nehézségek, a rendkívüli körülmények ellenére” magas színvonalú szervezettség mellett folyik a szavazás. Közölte, hogy nem tapasztalt választási szabálytalanságot. Bírálta ugyanakkor a kijevi vezetést, amely szerinte akadályozta az Ukrajnán belül élő menekülteket abban, hogy a donyecki „népköztársaság” területére utazhassanak és szavazhassanak.

Egy másik nyilatkozatában, amelyet a Ria Novosztyi orosz hírportál közölt, Gyöngyösi azt mondta, hogy a szavazókörökben lehetett találkozni olyanokkal, akik a Kijev által ellenőrzött ukrán területekről érkeztek. Szavai szerint „sok választó elhagyta otthonát az ukrán rezsim kegyetlensége miatt”, és jelenleg választókörükön, vagy még távolabb, a donyecki „népköztársaság” területén kívül élnek.  „Ha jól értem, ezt a gondot a választóknak a szavazókörökhöz szállításával próbálják megoldani” a helyi szervezők – jegyezte meg.

A megfigyelői csoport másik tagja, Jean-Luc Schaffhauser francia európai parlamenti képviselő Donyeckben újságírók előtt kijelentette, hogy a választások tisztán, nyíltan zajlanak, senki nem gyakorol nyomást a választókra. Hangsúlyozta, hogy Kijevnek el kell ismernie azt a demokratikus folyamatot, amely helyi szinteken bontakozik ki.

Petro Porosenko ukrán elnök szerint semmi köze a szabad véleménynyilvánításhoz annak az úgynevezett választásnak, amelyet vasárnap rendeztek az oroszbarát szeparatisták a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megye általuk megszállt területein. Az államfő hangsúlyozta, hogy a választás megrendezése súlyos ellentmondásban van a Kijev és a szakadárok képviselői között szeptember 5-én Minszkben létrejött megállapodással.

Az a bohózat, amelyet harckocsik és gépkarabélyok árnyékában rendezett meg két terrorista szervezet a Donyeck-medence egy részében, egy szörnyű esemény, aminek semmi köze a szabad akarat valódi kinyilvánításhoz” – fogalmazott az elnök, leszögezve, hogy sem Ukrajna, sem a civilizált világ nem ismeri el ezt a „bohózatot”.

Már most a világ vezető országai és befolyásos nemzetközi szervezetek elítélték ezeket az úgynevezett választásokat” – jelentette ki Porosenko. Reményét fejezte ki, hogy Oroszország sem fogja végül legitimnek tekinteni a voksolást, mert az – mint mondta – súlyosan sérti a minszki jegyzőkönyv tartalmát, amely alatt ott áll Moszkva képviselőjének aláírása is.

Az államfő szavai szerint ugyanis a Minszkben aláírt jegyzőkönyv azt tartalmazza, hogy előrehozott helyhatósági választásokat kell rendezni a Donyeck-medence egyes térségeiben, de azoknak teljes mértékben meg kell felelniük az ukrán törvényeknek.

 

Az elnök szerint a nemzetközi megállapodásoknak a törvénytelen választások megrendezésével való súlyos megsértése veszélybe sodorja a békefolyamatot. „Ukrajna megfelelő választ ad erre a kihívásra” – figyelmeztetett Porosenko.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2014. november 03. 17:59
Az újsütetű ukrán "demokrácia" kitilt egy megfigyelőt. Mindegy, kicsodát. Poros Jankóék nagyon értenek a demokráciához. Saját állampolgáraikat is demokratikusan bombázzák. Demokratikusan betiltják a nem ukrán nyelveket. Demokratikus nyelvvel nyalják a Nyugatot. Stb.
Secnir
2014. november 03. 11:37
"A jobbikos Gyöngyösi megfigyelőként vett részt a kelet-ukrajnai választáson" :D oszt mit figyelt meg?
kukagyerek
2014. november 03. 10:15
KGMárton !!!!!!!!!!!!!!!!!! Hol vagy Rizs Szili, támadnak az ruszki kémek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!