Úgy földbe állt a német vállalat, mint a gerely – búsulhatnak a románok
400 millió euró hiányzik, Romániában kongatják a vészharangokat.
Olyan romániai jogvédő szervezetek álltak ki a székelyföldi autonómiatervezetről, illetve Románia államberendezkedésről szóló viták mellett a véleményszabadságra hivatkozva, amelyeket Soros György alapítványai, illetve a Norvég Alap is támogat.
Több román civil szervezet közleményben tiltakozott a Legfelső Bírói Tanácsnak (CSM) a székelyföldi autonómiatervezettel kapcsolatos állásfoglalása ellen, arra hivatkozva, hogy a szabad véleménynyilvánítás betiltása vagy korlátozása a demokráciát és a jogállamiságot ásná alá – közölte hétfőn a Mediafax hírügynökség.
A bírák és ügyészek szakmai testületeként működő CSM csütörtöki állásfoglalásában megkérdőjelezte a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által kidolgozott székelyföldi autonómiatervezet nyilvánosságra került munkaváltozatának alkotmányosságát, és az erről rendezendő közvitát is veszélyesnek minősítette. A testület úgy fogalmazott: „minden olyan – a közbeszéd tárgyává tett – téma, amely túlmutat az alkotmányosság keretein, az igazságszolgáltatás függetlenségét és tekintélyét veszélyezteti, illetve támadást jelent a jogállam ellen”.
Az ActiveWatch médiafigyelő ügynökség, a Jogforrás Központ, a CeRe közéleti részvételt bátorító szervezet és a Funky Citizens Egyesület ezzel szemben rámutatott, hogy az alkotmány politikai döntés eredménye, az ilyen közérdekű ügyekről rendezendő vitát nem akadályozni, hanem bátorítani kell. „Felhívjuk a CSM figyelmét arra, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezményének tízedik cikkelye szerint mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához (...) Ez a jog magába foglalja az alkotmány előírásainak megvitatási szabadságát is, beleértve azokét a cikkelyekét, amelyeket nem lehet alkotmánymódosítással megváltoztatni” – olvasható a négy civil szervezet közleményében.
A civilek „teljesen indokoltnak” tartanának egy közvitát Románia egységes nemzetállamként való meghatározásáról, „mert nem ez az egyetlen demokratikusnak nevezhető államberendezkedési forma”. A közlemény szerzői felhívták a CSM figyelmét, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága is védi a jóhiszemű és közérdekű véleménynyilvánítás szabadságát.
„Sorosos” és „norvégos” civilek az autonómia-vita támogatói
A VS.hu utánanézett a fenti civil szervezeteknek, így kiderült: azok támogatói között megtalálható a Norvég Alap és Soros György alapítványai is. Az Active Watch finanszírozója a CEE Trust, amelyet hat amerikai magánalapítvány hozott létre, köztük a Soros György alapította Open Society Foundations. Utóbbi segítette életre a Jogforrás Központot (CRJ) és támogatta a CeRe-t is. A Funky Citizens Egyesületet a Soros-féle alapítványok közvetlenül nem támogatják, de a pénzügyi forrásaik közt ott van a Transparency International, amelynek romániai szervezetét a korábban már említett CEE Trust is finanszírozza. A Norvég Alapnál tavaly a CeRe és a Jogforrás Központ is nyert támogatást; a Jogforrás két, a CeRe pedig négy pályázatával is.