Skócia: többségben a függetlenségpártiak

2014. szeptember 07. 10:07

Többségbe kerültek a skót függetlenség támogatói a legfrissebb közvélemény-kutatás adatai szerint. Állítólag II. Erzsébet királynő is aggódik, és David Cameron miniszterelnöknek is lenne miért.

2014. szeptember 07. 10:07

A YouGov felmérése szerint a bizonytalan, illetve a szavazni nem kívánó választók kiszűrésével számolva - jelenleg 51 százaléknyian voksolnának Skócia függetlenné válására, és 49 százalékos a brit unió fennmaradását támogatók aránya. Ez az első olyan közvélemény-kutatási adat, amely azt jelzi, hogy a függetlenséget pártolók többségben vannak.

A skót kormány szeptember 18-ára írta ki a népszavazást arról, hogy Skócia elszakadjon-e Nagy-Britanniától. A YouGov kimutatása szerint a függetlenség támogatói egyetlen hónap alatt 22 százalékpontnyi hátrányt dolgoztak le, ugyanis augusztus 7-én még 61 százaléknyian ellenezték Skócia függetlenségét, és 39 százalék mondta azt, hogy az elszakadásra kíván szavazni.

A The Sunday Times udvari forrásai szerint a függetlenségpártiak előretörése rendkívüli módon aggasztja II. Erzsébet királynőt, annak ellenére is, hogy a skót kormány már jó ideje jelezte: szeretné, ha a függetlenség elnyerése esetén is a brit uralkodó maradna Skócia alkotmányos államfője.

II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp – aki hivatalos titulusa alapján Edinburgh, vagyis a skót főváros hercege – jelenleg is a skóciai királyi rezidencián, Balmoral kastélyában tartózkodik, és David Cameron brit miniszterelnök vasárnaptól a hagyományoknak megfelelően az uralkodói házaspár vendége lesz Balmoralban. A kormányfő és felesége évente esedékes balmorali protokollvizitje ezúttal valószínűleg inkább válságtanácskozásra emlékeztet majd – idézte udvari forrásait a The Sunday Times.

A lap értesülései szerint ha valóban az elszakadást pártolók győznek a népszavazáson, szervezkedés indulhat a kormányzó Konzervatív Párt alsóházi frakciójában Cameron menesztésére. A brit kormányfő már többször kijelentette, hogy Skócia függetlenné válása esetén sem kíván lemondani, a YouGov felmérése szerint azonban a brit választók 22 százaléka úgy gondolja, hogy Cameronnak ebben az esetben távoznia kellene a miniszterelnöki tisztségből. 

Alistair Darling, a Better Together (Jobb együtt) nevű skót függetlenségellenes kampány vezetője - a Munkáspárt vezette előző brit kormány volt pénzügyminisztere - az új felmérés adatainak közzététele után kijelentette: a közvélemény-kutatás eredményének „fel kell ráznia álmából” az elszakadást elvetők táborát. Darling szerint a népszavazás „nem lefutott játszma, és soha nem is volt az”. A politikus hangsúlyozta: a skót szavazóknak nem szabad elfelejteniük, hogy ha megszavazzák az elszakadást Nagy-Britanniától, onnan nincs visszaút, az a döntés „örökre szól”. 

Brit alkotmányjogi szakértők ebben mindazonáltal nem ennyire biztosak. Robert Hazell professzor, a University College London alkotmányjogi tanszékének vezetője a népszavazás utáni lehetséges fejleményekről kijelentette: nem kizárható az a forgatókönyv, hogy a függetlenségpártiak győznek ugyan, de csak nagyon csekély többséggel, és a skót lakosság a referendum utáni tárgyalásokon összeálló szétválási feltételrendszer láttán később meggondolja magát. A UCL professzora szerint ebben az esetben reális lehetőségként merülhetne fel egy újabb népszavazás megtartása 2-3 éven belül.

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Willard
2014. szeptember 07. 20:49
1920-ban egy nagyon okos angol politikusnak Apponyiék felhozták, hogy Magyarország csodálatos földrajzi egységét, természet adta határai által körülölelt területét nem volna szabad szétszabdalni, elvégre ezer év alatt alakultak ki. A brit faszfej erre azt válaszolta, hogy "Time to change"... Most valami hasonlót érzünk mi is irányukban: nagyon ideje van már a változásnak, darabolódjanak csak fel ugyanúgy, ahogy ők daraboltak fel másokat, szemrebbenés nélkül.
Riwen
2014. szeptember 07. 14:16
Helyes. Ha Sókócia kilép az Egyesült Királyságból, Angliának végre nem kell a Labourtől és az egyéb baloldali, kollektivista hülyéktől tartania. UKIP-Konzervatív koalíció, valaki? :)
Gregorius
2014. szeptember 07. 12:21
Elképzelhető, de ez a jogászoknak csemege lesz. Adva lesz egy perszonálunióban levő két független ország, amelyek közül az egyik uniós tag, a másik nem. A skót font (létezik Bank of Scotland) árfolyama elszakad az angolétól. A skótokat meg kell kérdezni, hogy ki akarja az angol (brit) és ki a skót állampolgárságot. Kérdéses, hogy a délen élő rengeteg skót közül hányan mennének haza, illetve viszont. Ahhoz, hogy a letelepült cégek ne húzzanak el, ahhoz az kell (vámok), hogy Skócia, Norvégiához hasonló egyezményeket kössön az Unióval, és ez csak néhány "technikai kérdés", háromszáz év alatt nagyon erősen összefonódtak.
Csigorin
2014. szeptember 07. 11:56
Ilyen egy normalis demokracia. Felteszem a skotok ellen nem indul meg az angol hadsereg ha az igenek gyoznenek. Mint Ukrajna eseteben...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!