Rendkívüli! Saját vadászgépét lőtte le Jemen partjainál az Egyesült Államok
Baráti tűz. Nem az oroszok, nem Észak-Korea, hanem Amerika.
Az Egyesült Államok nem vívhatja meg egyedül az Iszlám Állam elleni harcot a közel-keleti térség államai helyett, de egyedülálló katonai potenciáljával támogatni fogja a küzdelmüket, jelentette ki szerdán Barack Obama amerikai elnök.
Obama a floridai Tampában, a MacDill légitámaszponton beszélt erről, miután megbeszélést folytatott a közel-keleti és közép-ázsiai térségbeli katonai műveletekért felelős Középső Parancsnokság vezetőivel. „Világosan akarok beszélni. Az Irakba vezényelt amerikai erőknek nem lesz harci küldetése” — mondta.
Az elnök kijelentette, hogy az afganisztáni csapatkivonás három hónap múlva esedékes befejezésével a terrorizmus elleni küzdelem nem ér véget, de ismételten leszögezte, hogy nem küldi az amerikai katonákat újabb szárazföldi háborúba Irakban, hanem légicsapásokkal, tanácsadással és támogatással, valamint egy nemzetközi koalíció megszervezésével segíti az IÁ ellen harcoló helyi erőket.
„Az önök főparancsnokaként nem fogom sem önöket, sem a fegyveres erők többi részét arra kötelezni, hogy egy újabb szárazföldi háborút vívjanak Irakban” — hangsúlyozta Barack Obama. Elmondta, hogy az IÁ elleni nemzetközi összefogásban már több mint 40 ország vesz részt. Szavai szerint brit és francia gépek repülnek Irak felett, Szaúd- Arábia beleegyezett, hogy területén szíriai felkelőket képezzenek ki, Kanada és Ausztrália pedig kiképzőket fog küldeni Irakba.
Az elnök erről egy nappal azt követően beszélt, hogy Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke szenátusi meghallgatásán felvetette az amerikai szárazföldi egységek felhasználásának lehetőségét az iraki erők oldalán. Ez aggályokat támasztott a Demokrata Pártban.