Az EU pénteken újabb szankciók bevezetéséről döntött Oroszországgal szemben az ukrán válságban játszott szerepe miatt. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök erre egy lapinterjúban úgy reagált: Oroszország légterének használatát is megtilthatják, ha a Nyugat az orosz gazdaság újabb ágazatait érintő büntetőintézkedéseket jelent be.
A hétfőn megjelent interjúban az orosz kormányfő kijelentette: „Ha lesznek az energiaágazatunkat sújtó vagy a pénzügyi ágazatunkat tovább korlátozó szankciók, akkor kénytelenek leszünk asszimetrikusan válaszolni... Például a közlekedésben”.
Dmitrij Medvegyev figyelmeztetett: ha a nyugati légitársaságoknak ki kell kerülniük az orosz légteret, akkor többen közülük csődbe juthatnak. Ez számos olyan társaságot érint, amely amúgy is a túlélésért küzd – tette hozzá. Az orosz kormányfő hangsúlyozta, nem szeretné, ha a légtérzárat valóban be kellene vezetni.
A politikus kifejtette: a büntetőintézkedések nem járulnak hozzá ahhoz, hogy Ukrajnában béke legyen. „A szankciók nem érik el céljukat, és ezt a politikusok nagy többsége tudja” – mondta. Hozzátette, hogy a gazdaságiakat követő politikai ellenlépések pedig mindig aszimmetrikusak, és ez szerinte „még szörnyűbb”, mint a kereskedelmi-ipari szállítások korlátozása, mert „összeomolhat a nemzetközi biztonsági rendszer”. Dmitrij Medvegyev remélte, hogy Oroszország nyugati partnerei ezt nem akarják. Megjegyezte, hogy remélhetően „a döntéshozók között nincsenek őrültek”.
Brüsszel az újabb szankciók bejelentésekor egyúttal közölte: hogy felfüggeszthetik a korábbi szankciókat, ha Moszkva visszavonja katonáit Ukrajnából, és tiszteletben tartja a délkelet-ukrajnai tűzszünetről pénteken megkötött megállapodást. Herman Van Rompuy, az Európai Tanács leköszönő elnöke egy vasárnapi interjúban úgy fogalmazott: „Oroszország nehezen szánja el magát komoly tárgyalásra”, de megfelelő lépések mellett el tudná érni, hogy Brüsszel átgondolja a múlt héten elhatározott, újabb szankciók bevezetését – idézi Rompuyt az Index.
A pénteki tűzszünet életbe lépése után ukrán közlések szerint a szakadárok támadták az ukrán erőket, megszegve ezzel a tűzszünetet, de a szakadárok is csapatösszevonással és provokációval vádolták az ukránokat. A megállapodás elfogadása után orosz páncélosok érkeztek Luhanszkba az ukrán sajtó szerint, az orosz média pedig arról adott hírt, hogy az ukrán hadsereg újabb erőket csoportosít Luhanszktól érszakra. Ágyútűzről szóló jelentések érkeztek a Donyekből és az Azovi-tenger melletti Mariupolból is.