Greta, a forradalmár: az aktivista lázongásra szólítja fel az amerikaiakat a választás előtt
Thunberg szerint mindegy ki lesz az elnök, Amerika akkor is gonosz, rasszista hatalom lesz.
Az egyiptomi belügyminisztérium szóvivője ötpontos használati útmutatóval látta el az amerikai rendvédelmi erőket, és visszafogottságra szólította fel Washingtont a St. Louis-ban lassan két hete tartó zavargások kezelésében - írta szerdán internetes oldalán az al-Maszri al-Jóm című napilap.
A szóvivő pár nappal a tavaly augusztusi kairói tömegtüntetések véres feloszlatásának évfordulója után lépett így fel. Az egyiptomi biztonsági erők akkori akciójában a Human Rights Watch (HRW) emberjogi szervezet szerint egyetlen nap alatt több mint ezer ember vesztette életét.
Háni Abdel-Latíf egy népszerű egyiptomi televíziós műsorban határozottan felszólította az amerikai rendőrséget, hogy tekintsen el a túlzott erő alkalmazásától a tüntetőkkel szemben. Az erőszakos fellépés helyett a vezérőrnagy a két fél közötti párbeszédet sürgette annak érdekében, hogy a káosz ne csapjon át a szomszédos szövetségi államokba. Abdel-Latíf ezenfelül kijelentette, hogy mielőbb felelősségre kell vonni azt a fehér rendőrt, aki augusztus 9-én agyonlőtte a 18 éves fekete Michael Brownt, kiváltva ezzel a jelenlegi zavargásokat. A szóvivő szerint ez a hatóságok kötelessége, és ezzel eleget tennének a demonstrálók jogos követelésének.
Amerikának csak további gondokat fog okozni, ha folytatja erőszakos fellépését a tüntetőkkel szemben - figyelmeztetett a belügyminisztériumi tisztségviselő. „Nem fegyverkereskedőkkel és kalasnyikovokkal felfegyverkezett szélsőségesekkel állnak szemben, hanem békés tüntetőkkel” – tette hozzá. A tavalyi kairói tüntetések leverését illető heves nemzetközi bírálatokat Egyiptom akkor azzal utasította vissza, hogy a demonstrálók között állig felfegyverkezett terroristák voltak. Washington is bírálta a jelenlegi hatalom drasztikus fellépését a hadsereg által tavaly július 3-án megbuktatott Mohamed Murszi iszlamista elnök támogatóival és egyéb ellenzéki erőkkel szemben.
Az Egyesült Államok és Egyiptom viszonya az észak-afrikai ország első demokratikus úton megválasztott államfőjének megbuktatása után történelmi mélypontra jutott, és azóta sem a régi. Washington még tavaly ősszel befagyasztotta az észak-afrikai országnak folyósított mintegy másfél milliárd dolláros (több mint 350 milliárd forintos)éves katonai segély egy jelentős részét. Marie Harf amerikai külügyi szóvivőtől július 31-én egy újságíró azt kérdezte, miért nem vonják meg Izraeltől is a hadi juttatásokat a gázai civil áldozatok láttán? Harf azt válaszolta, hogy az egyiptomi kormány az amerikai segélyeket „saját polgárai ellen fordította”.
Az egyiptomi külügyminisztérium kedden aggodalmát fejezte ki a St. Louis-i zavargások miatt, és emlékeztetett a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár által tolmácsolt nemzetközi felhívásokra, amelyek a szólásszabadság és a gyülekezési jog tiszteletben tartására ösztökélték Washingtont.