Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
Ukrajna a Nemzetközi Vöröskereszt koordinálásával érkezett humanitárius segélynek tekinti az orosz szállítmányt. Az eddig a közelben veszteglő orosz konvoj egy része megindult a határ felé. Közben kiderült, hogy a szakadárok katonai segítségre, páncélozott járművekre számítanak, de azt nem tudni, hogy kitől. Ukrajna a NATO-tól és az EU-tól kér katonai támogatást.
Ukrajna elismerte a segélyt szállító, 280 kamionból álló orosz konvoj humanitárius jellegét, így az beléphet az országba. A kamionok már napok óta a határon vesztegeltek, mivel az ukránok arra gyanakodnak, hogy Oroszország katonai beavatkozás céljára használja fel a segélyt. Petro Porosenko ukrán elnök egy friss rendelete szerint viszont a segélyszállítmányt Ukrajna a Nemzetközi Vöröskereszt koordinálásával érkezett humanitárius segélynek tekinti.
Pascal Cuttat, a Vöröskereszt egyik illetékese szombat éjjel elmondta, hogy Ukrajna és Oroszország már megállapodott arról, hogyan vizsgálják át az 1800 tonnányi rakományt. Ahhoz, hogy a konvoj átlépje a határt, a kijevi vezetés egyértelmű engedélye mellett arra is szükség van, hogy az ukrán kormány biztonsági garanciákat nyújtson. Korábban az ukrán kormányzat azt hangoztatta, hogy a segélyszállítmány biztonságáért Oroszország felelős.
Az orosz segélykonvoj, eddig a határ közelében vesztegelt, vasárnap délben azonban az első 16 kamion megindult az ukrán határ felé, de vasárnap még nem lépik át a határt – írja a hvg.hu.
Luhanszk környékén a szakadárok lelőttek egy ukrán harci gépet vasárnap reggel, miután az megsemmisített egy lázadócsoportot. A pilóta katapultált, túlélte és biztos helyen van – közölte a kelet-ukrajnai hadművelet szóvivője.
A donyecki szakadárok vezetője, Olekszandr Zaharcsenko egy szombat délután nyilvánosságra került videón arról beszélt, hogy nemsokára katonai segítséget kapnak: 150 páncélozott járművet, köztük 30 tankot, valamint 1200 Oroszországban kiképzett fegyveres is csatlakozik hozzájuk. Zaharcsenko azt nem árulta el, hogy honnan jön a segítség.
Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter az EU-tól és a NATO-tól kért katonai támogatást. Szerinte a nyugati katonai szövetség részéről új stratégiára van szükség Ukrajnával kapcsolatban – írja az Index.