Mire készülnek az amerikaiak? A Pentagon még több bombázót és hadihajót küld a Közel-Keletre
Az Egyesült Államok több bombázót küld, miközben kivonja a térségből a repülőgép-hordozóját.
Csütörtök este óta tart az izraeli hadsereg szárazföldi offenzívája a Gázai övezetben, amelynek célja, hogy felszámolják a Hamász Izraelbe vezető alagútjait. Az akciónak eddig hetven palesztin áldozata van, köztük sok civil. Szombaton a Közel-Keletre utazik az ENSZ főtitkára is, hogy elősegítse a konfliktus rendezését.
Az izrael hadsereg azt követően indított szárazföldi akciót Gázában, hogy a Hamász nem fogadta el az Egyiptom által felajánlott tűzszünetet. A hadsereg a Hamász alagútjait akarja felszámolni, amelyek Izraelbe vezetnek. „Tudjuk, hogy a Hamász terroristái a föld alatt tevékenykednek, ott fogunk szembeszállni velük” – idézi a Magyar Nemzet az izraeli hadsereg Twitter-bejegyzését. Közben a Hamász rakétákkal lövi Izraelt.
Izraeli részről egy katona és egy civil halt meg a támadás során, valamint három katona megsebesült. A palesztinoknál jóval több az áldozat: csak a szárazföldi akció kezdete óta hetvenen haltak meg, köztük sokan civilek. A tíz napja tartó konfliktusnak már 274 palesztin áldozata van.
A francia külügyminiszter közben Kairóba utazott, ahol tárgyalt Mahmús Abbász palesztin elnökkel. Abbász tanácsára kapcsolatba lépett Háled el-Attíja katari külügyminiszterrel azért, hogy bírja jobb belátásra a Gázai övezetet uraló Hamászt. A Murszi mögött álló Muzulmán Testvériség mozgalmat támogató Katar menedéket nyújt a Hamász egyes vezetőinek is. Katari hivatalos források szerint az olajban gazdag Öböl-menti állam 500 millió dolláros segélyt ajánlott fel a gázaiaknak, s csütörtökön jelezte, hogy átvenné Kairó közvetítő szerepét.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök pénteken zsarnoknak nevezte Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfőt, s kijelentette, hogy Kairó nem számít megbízható közvetítőnek Izrael és a palesztinok között. Erdogan azt is felrótta az egyiptomiaknak, hogy az övezetet ellenőrző Hamászt megkerülve kívántak egyességre jutni Izraellel és Abbásszal.
Szombaton Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára is a Közel-Keletre utazik, hogy előmozdítsa a helyzet rendezését. Pénteken a gázai helyzet miatt összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Erről Jeffrey Feltman, Ban Ki Mun politikai ügyekért felelős helyettese azt mondta: elengedhetetlen a tűzszünet ahhoz, hogy sikerrel járjanak a humanitárius erőfeszítések. Hozzátette, hogy a teljesítőképessége határán jár az ENSZ menekültekkel foglalkozó ügynöksége.
A palesztin ENSZ nagykövet leszögezte: nemzetközi bíróságokhoz fordul, ha az ENSZ BT nem tesz semmit a Gázai övezetben zajló vérontás ellen. Rijád Manszúr szerint Izrael „barbár” agresszióját „semmi sem igazolhatja”. Mint mondta, „ez nem önvédelem. Ez egy megszálló hatalom által megtervezett bosszúszomjas katonai agresszió a megszállása alatt tartott civil lakossággal szemben”.
Az izraeli ENSZ nagykövet azzal vádolta a Hamászt, hogy gyerekekkel tömött mentőkocsikat használ a terroristái mozgatására Gázában. „Hogy egyértelmű legyek: a csapataink Gázában harcolnak, de nem a gázaiak ellen” – jelentette ki.