A Capital Economics olajpiaci szakelemzői hangsúlyozzák, hogy a nyersolajárakra gyakorolt hatás egyelőre csekély: a globális alaptípusnak tekintett Brent nyersolajfajta hordójának árfolyama jelenleg 113 dollár körül mozog, vagyis nem sokkal haladja meg az arab tavasz 2011-es fordulatai óta mért 110 dolláros átlagot. Ez nem is meglepő, hiszen az iraki harcok az északi országrészben dúlnak, az iraki olajipari létesítmények pedig délen, valamint a kurd térségekben koncentrálódnak.
Ha pedig Irán segít az iraki válság megoldásában, a nyugati szankciók várható további enyhülésével felfutó iráni olajexport még túl is tehet az iraki harcokból eredő esetleges kínálati kieséseken, emellett a bőséges amerikai stratégiai készletek megnyitása is pótolhatja a hiányt. Ettől függetlenül is azonban - tekintettel a régió bizonytalanságaira - ostobaság lenne kizárni az iraki válság további eszkalációját - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.
Felidézték, hogy a globális nyersolajárak 2011-ben és 2012-ben is 120 dollár fölötti szintekre ugrottak hasonló regionális válságok miatt, és a világgazdasági kilábalás folyamata mindkét alkalommal megtorpant. A orosz földgázszállítások hétfői leállítása nem tett jót az ukrán szuverén hitelképesség piaci megítélésének.
A McGraw Hill-S&P Capital IQ globális pénzügyi szolgáltató konglomerátumhoz tartozó CMA piaci adatszolgáltató csoport kimutatása szerint az ukrán szuverén törlesztéskockázatra köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama a hétfői londoni kereskedésben - hatalmas, 94 pontos napi emelkedéssel - 914 bázispont környékén mozgott.
A hétfőre kialakult ukrán CDS-díjszabás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió dollár névértékű ötéves ukrán államkötvényre most 910 ezer eurót meghaladó középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon, 94 ezer dollárral drágábban, mint a múlt heti zárásban. A magyar CDS-kontraktusok árazása 160 bázispont környékén mozog jelenleg Londonban.