Donald Trump felszólította Putyint a háború befejezésére
Az amerikai elnök szerint már nagyon közel egy találkozó az orosz elnökkel.
Leállították az oroszok a Krímben maradt haditechnika visszaadását, arra hivatkozva, hogy az ukránok az ország keleti felébe szállítanák azt. Az orosz védelmi miniszter helyettese hangsúlyozta: Oroszország betartja nemzetközi kötelezettségvállalásait és nem szállít fegyverzetet az úgynevezett „forró pontokra”, Moszkva pedig ilyen pontoknak tartja most Dél-és Kelet-Ukrajna körzeteit.
Elhúzódik a Krím félszigeten maradt ukrán haditechnika visszaadása a kijevi hatalomnak, a március végén kezdődött folyamatot ugyanis kedden leállította Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter – írta a Kommerszant című orosz napilap szerdán. A Krímet elhagyó ukrán katonák hátramaradt fegyverzetének visszaszolgáltatására annak idején Vlagyimir Putyin orosz elnök adott utasítást a védelmi miniszternek.
Anatolij Antonov védelmi miniszter-helyettes a lapnak úgy nyilatkozott, hogy értesüléseik szerint a Kijev az átadott haditechnikát és lőszereket Kijev Ukrajna keleti régióiba irányítja át. „A könnyű páncélosokat, a tüzérségi fegyverzetet, a sorozatvetőket célzottan Donyeck, Harkiv és Luhanszk megyébe dobják át” – mondta Antonov. Arra hivatkozott, hogy Oroszország betartja nemzetközi kötelezettségvállalásait és nem szállít fegyverzetet az úgynevezett „forró pontokra”, s Moszkva ilyen pontoknak tartja most Dél-és Kelet-Ukrajna körzeteit.
A Kommerszant értesülései szerint Mihajlo Koval ukrán védelmi miniszter több mint 1500 darab fegyvert és haditechnikai berendezést felsoroló részletes listát küldött az orosz szaktárca vezetésének. A mintegy 700 oldalas lajstromban az ukrán vezetés Moszkvától 55 repülőgép és helikopter, 559 rakéta és több mint 1 millió darab lőszer továbbítását kéri a Krímből Ukrajnába.
A Kommerszant szerint ez az első hivatalos dokumentum, amelyet az orosz védelmi tárca a jelenlegi ukrán hatalomtól kapott. A lapnak név nélkül nyilatkozó forrás szerint Moszkvában az ukrán védelmi miniszter kérését a Krím félsziget feletti orosz fennhatóság de-facto elismerésének tekintik. Anatolij Antonov orosz védelmi miniszter-helyettes az újsággal közölte, hogy az ukrán kérelem és lista beérkezését sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja.
Az orosz újság forrása elmondta, hogy a krími ukrán parti őrség hadifelszerelését, amely a védelmi tárca listáján első helyen szerepelt, már vasúton elindították Ukrajnába. A T-64-es páncélosok és az OSZA-AKM rakétakomplexumok részben már elhagyták (a március 18-án Oroszországhoz csatolt) Krím félszigetet. Az orosz védelmi minisztérium hétfői adatai szerint 389 gépjárművet, speciális és páncélos járművet, 8 helikoptert és repülőgépet kaptak meg az ukránok. Emellett három hadihajót is átszállítottak Odesszába.