Száz éven túl is kiröhögte az öregkort
Csisztu Zsuzsa sportújságíró, többszörös tornászbajnok és olimpikon életére különösen nagy hatással volt Keleti Ágnes. A legemlékezetesebb pillanatokról beszélgettünk.
Egyelőre nem oszlatják fel a Krím-félszigeten hetekkel ezelőtt alakult fegyveres önvédelmi csoportokat, az úgynevezett druzsinákat.
A szimferopoli parlamentet őrző egység vezetője az MTI tudósítójának azt mondta: továbbra is védelmezik a Krím életfontosságú létesítményeit a „provokációkkal szemben”. védik a kormány épületét, a külügyminisztériumot, az elnöki hivatalt és egyéb fontos helyeket.
„Továbbra is előfordulhatnak provokátorok, ahogy korábban is érkeztek Nyugat-Ukrajnából” – mondta a Krím AK (Autonóm Köztársaság) Druzsinája feliratú piros karszalagot viselő terepruhás férfi. Hozzátette, még a március 16-i függetlenségi népszavazás előtt volt olyan eset, hogy ukrán radikálisok érkeztek a Krímbe, akiket leszállítottak a vonatról és lefegyvereztek. „Ezek második Kijevet akartak itt rendezni” – utalt az ukrán fővárosban lezajlott korábbi véres összecsapásokra. Állítása szerint a fegyvertelen önvédelmi csoportok megalakulása óta harmadára csökkent a bűnözés a Krímben.
A kormányépületnél egyébként két autóbusznyi állig felfegyverzett, golyóálló mellényt viselő orosz katona is felügyelte a rendet. Egyikük elmondta, hogy a helyzet csendes a városban, mindenki boldog, örül.
Az MTI által megkérdezett orosz üzletember szerint ugyan a hétköznapi élet zavartalan, és nincs hiány az alapvető termékekből, de az átmeneti időszak elhúzódása miatt a félsziget gazdasági vérkeringése csak az év végére állhat helyre. A bankok csak félig-meddig működnek, a kifizetésekkel problémák vannak. A cégek gondban vannak egyebek között az áfa-visszaigényléssel és a különböző adók fizetésével is, utóbbiak már nem a kijevi költségvetésbe kerülnek, hanem helyben maradnak.
Volodimir Fruszlov orosz üzletember, a Krími Magyar Társaság elnöke azt is elmondta: bár a Krím önellátó ivóvíz tekintetében, a mezőgazdaság azonban 80 százalékban ukrajnai vizet használ, Herszon megyéből, és Kijev nyilván meg fogja drágítani a vizet.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a félsziget energiaellátását is meg kell oldani, a szárazföldtől való függőséget meg kell szüntetni. Felidézte, hogy Kijev bejelentette, 50 százalékkal csökkentik az energiaszállítást a Krímbe. Áramhiány azonban eddig csak egy alkalommal volt, amikor egyes nagyvárosokban, köztük Szimferopolban több kerület elsötétült.