Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
A cseh államfő közölte: a lusztrációs törvény értelmében csak olyan személyt nevez ki miniszternek, akinek tiszta átvilágítási bizonyítványa van. Ez a második helyen végzett IGEN párt elnökét, Andrej Babist is érzékenyen érintheti.
Az átvilágítási törvényt, amely bizonyos állami tisztségek betöltésének feltételeit tartalmazza, 1991-ben fogadta el a csehszlovák parlament, és eltérően Szlovákiától az önálló Csehországban továbbra is érvényben van. A törvényben meghatározott feltételek egyike, hogy az illető 1989 előtt semmiféle módon nem működött együtt a kommunista állambiztonsággal (StB). Politikai funkciókra a törvény nem vonatkozik.
Az átvilágítási törvény elfogadott és ma is érvényes formája a kezdetektől fogva éles viták tárgya. A leglényegesebb kifogás, hogy a jogszabály csak arra ad választ, kinek a neve található meg az StB-vel együttműködők különböző listáin. Akinek a neve ott van, nem kaphat tiszta átvilágítási bizonyítványt. A törvény szerint az akták tartalmát nem kell vizsgálni. Ezt sokan igazságtalannak tartják, és a jogszabály megváltoztatását követelik.
A téma annak kapcsán vált újra időszerűvé, hogy Andrej Babisnak, az előre hozott képviselőházi választáson második helyen végzett IGEN (ANO) mozgalom vezetőjének neve is megtalálható az egykori állambiztonsággal együttműködők listájában. Babis azonban azt állítja, hogy nem működött együtt az egykori állambiztonsággal, nyilvántartása jogtalan és Pozsonyban bírósági pert indított neve megtisztítása érdekében. A nagy érdeklődéssel kísért perben a döntés januárban várható.
Prágai megfigyelők szerint az elnöki iroda közlése üzenet Babisnak, aki a legutóbbi időkben többször is azt mondta, bizonyos esetekben hajlandó lenne elvállalni a pénzügyminiszteri tisztséget. Babis ugyanakkor Zeman bírálói közé tartozik.