Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
Az amerikai kormány megbeszéléseket kezd az ENSZ Biztonsági Tanácsával arról az orosz javaslatról, hogy helyezzék nemzetközi ellenőrzés alá a szíriai vegyi fegyvereket – közölte kedden a Fehér Ház.
Barack Obama amerikai elnök nap folyamán telefonos eszmecserét folytatott François Hollande francia államfővel és David Cameron brit miniszterelnökkel az orosz javaslatról.
„Megállapodtak, hogy - Oroszországgal és Kínával konzultálva - szorosan együttműködnek abban, hogy megállapítsák azon orosz javaslat komolyságát és életképességét, miszerint az összes szíriai vegyi fegyvert és az azokkal kapcsolatos anyagokat helyezzék teljes egészében nemzetközi ellenőrzés alá, s így biztosítsák azok ellenőrizhető és érvényesíthető megsemmisítését” – hangzott a fehér házi közlemény.
„Ezek az erőfeszítések kedden kezdődnek meg az ENSZ-ben, és magukban foglalják majd egy lehetséges ENSZ BT-határozat elemeinek megvitatását is” – állt a dokumentumban.
Frissítés (19:23):
Az Egyesült Államok várja, hogy Oroszország „valós” és „ellenőrizhető” tervet terjesszen elő a szíriai vegyi fegyverek eltávolításáról, de nem fog sokáig várni és nem fogadja el a halogatás taktikáját – jelentette ki kedden John Kerry amerikai külügyminiszter a képviselőház katonai bizottságának meghallgatásán.
„Várjuk a javaslatot. De nem fogunk sokáig várni” – mondta Kerry. „Obama elnök komolyan meg fogja azt vizsgálni. De annak gyorsnak, valósnak és ellenőrizhetőnek kell lennie. Az nem lehet pusztán halogató taktika” – hangsúlyozta az amerikai diplomácia vezetője.
Kerry bejelentette, hogy a nap folyamán ismét tárgyalni fog Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel és hogy az Egyesült Államok várja az orosz javaslatot. John Kerry szerint az erő alkalmazásával való hiteles fenyegetés először vette rá Damaszkuszt arra, hogy elismerje: rendelkezik vegyi fegyverekkel. Becslése szerint Szíriának mintegy 1000 tonnányi különböző típusú, katonai rendeltetésű vegyi hatóanyaga van.
A külügyminiszter amellett érvelt, hogy a katonai fellépés az orosz javaslat mellett sem kerülhet le a napirendről. Szavai szerint az Egyesült Államok a „gyengeség jelét” adná a nukleáris ambíciókat tápláló Iránnak, ha úgy döntene, hogy nem cselekszik. Mint mondta, a szenátus azért vette le napirendjéről a felhatalmazásról való szavazást, hogy meggyőződjön az orosz javaslat komolyságáról. Rámutatott, hogy az elnök meg kívánja vitatni a kongresszus vezetőivel azt, hogy az Egyesült Államok „mikor és hogyan lépjen fel”.
Chuck Hagel védelmi miniszter a meghallgatáson úgy vélekedett, hogy a kilátásba helyezett amerikai katonai csapások, mivel azok „nagyon precízek” lesznek, nem fogják felerősíteni a szíriai menekültek Jordániába való kiáramlását. Mitch McConnell, a szenátusi republikánus kisebbség vezetője közölte, hogy nem fogja megszavazni a Szíriára mérendő katonai csapást, mert megítélése szerint világos, hogy a létfontosságú amerikai érdekeket ott semmi sem fenyegeti. John McCain republikánus szenátor a CNN-nek nyilatkozva következetlennek nevezte az amerikai kormány Szíriával kapcsolatos kommunikációját, külön kiemelve John Kerrynek azt a Londonban tett kijelentését, hogy az amerikai csapás „hihetetlenül kicsi” lesz.
Obama elnök a nap folyamán felkeresi az amerikai szenátust, hogy a republikánus és a demokrata honatyákat megpróbálja külön-külön meggyőzni a támadás szükségességéről, majd közép-európai idő szerint szerda hajnali háromkor televíziós beszédet intéz az amerikaiakhoz.
Kép: CartoonPolitics