Kettős mércét emleget Viviane Reding

2013. szeptember 05. 08:12

Az uniós alapjogi biztos szerint egyes nyugati miniszterek beavatkozást, illetve plenáris vitát kezdeményeznek, ha egy keleti tagállamban nyomást gyakorolnak egy újságíróra; viszont semmit sem szóltak, amikor az NSA-ügy kapcsán bizonyítékokat kellett megsemmisítenie a The Guardiannek a brit kormány felkérésére, illetve a lap újságírójának élettársát letartóztatták.

2013. szeptember 05. 08:12

Kettős mércét, a keleti tagállamokkal szembeni előítéletet emlegetett egyes nyugati országok részéről a jogállamiság megítélése és a sajtószabadság területén Viviane Reding szerdán, egy brüsszeli panelbeszélgetésen. Azokat az információkat hozta fel példaként, amelyek az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által végzett titkos adatgyűjtésről a brit sajtóban kiszivárogtak.

Az alapjogokért és igazságügyi kérdésekért felelős luxemburgi biztos elmondta, hogy tapasztalata szerint ha egy keleti tagállamban nyomást gyakorolnak egy újságíróra, akkor a német, a brit, a francia, a svéd és a finn külügyminiszter izgatott lesz, és a bizottság beavatkozását kéri, az Európai Parlament azonnal plenáris vitát kezdeményez és határozati javaslatot készít, amelyben elítéli a történteket.

Ezek a miniszterek és képviselők egyetlen egyszer sem telefonáltak, amikor (David) Mirandát letartóztatták a londoni repülőtéren három héttel ezelőtt, vagy amikor a The Guardiannek meg kellett semmisítenie bizonyos bizonyítékokat a brit kormány kérésére” – jelentette ki Reding, aki egyúttal arra is rámutatott, hogy az európai Bizottságnak nem szabad belesétálnia a „Kelet-ellenes” előítéletek csapdájába a jogállamiságról folyó vitákban.

David Miranda a The Guardian egyik újságírójának, Glenn Greenwaldnak az élettársa. Greenwald volt az, aki a baloldali brit lapban feltárta az Edward Snowden által kiszivárogtatott, az NSA által végzett titkos adatgyűjtés részleteit. Mirandát augusztusban a terrorizmus elleni brit törvényre hivatkozva több órára feltartóztatták a rendőrök a londoni Heathrow reptéren. Kihallgatták, elkobozták számítógépét, mobiltelefonját, digitális fényképezőgépét és memóriakártyáit. Mirandának fel kellett fednie az elektronikus postafiókjához és a közösségi oldalakhoz használt jelszavait is.

Később pedig arra is fény derült: a brit kormány heteken át nyomást gyakorolt a The Guardianre, hogy adja át vagy semmisítse meg azokat az adathordozókat, amelyeken a kiszivárogtatásból származó információk voltak. A megsemmisítést végül a lap főszerkesztője szerint a GCHQ brit titkosszolgálat ügynökei személyesen felügyelték. Alan Rusbridger szerint ez volt az egyik legbizarrabb pillanat a The Guardian hosszú történetében.

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2013. szeptember 05. 10:47
Ezerrel beindult a kampány. Reszkess Barroso!
heep
2013. szeptember 05. 10:12
"Ezek a miniszterek és képviselők egyetlen egyszer sem telefonáltak, amikor (David) Mirandát letartóztatták a londoni repülőtéren" Az egész nyugati világ ebben az áldemokrtikus, álliberális közegben leledzik. A sajtójuk sem tüntetett a Guardian mellett. Nem merik nyíltan és hangosan bírálni Izraelt sem. Nem kaptak rohamot az amerikaiak minden demokratikus alapelveket felrúgó törvényei (patriot act, lehallgatást lehetővé törvény stb). Mindig ugyanarra a rúgóra járnak. "Mi az utolérhetetlenül fejlett, a fényhozó nyugat" megmondjuk a keletnek, hogy merre van a helyes irány. Közben náluk is rég diktatúra van.
regiszter
2013. szeptember 05. 09:46
És Rákosi elvtárs felszólalásában elítélte a személyi kultuszt...
atila68
2013. szeptember 05. 09:40
Annyira hiteles, nem?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!