A politikai–gazdasági újság szerint az amerikai titkosszolgálatok adatgyűjtését leleplező Edward Snowden elhúzódott moszkvai tartózkodása az orosz-amerikai kapcsolatok kiéleződésével fenyeget, és egyre több kényelmetlenséget okoz Moszkvának.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottja továbbra is a Seremetyjevo nemzetközi repülőtér tranzitzónájában várja, hogy menedékjogot kapjon. Eddig három állam, Nicaragua, Bolívia és Venezuela jelezte, hogy kész lenne befogadni az informatikust. Venezuela hétfőre várja a 30 éves amerikai férfi válaszát, akinek nincs semmilyen útiokmánya, amivel elhagyhatná Moszkvát.
A Kommerszant emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő a múlt csütörtökön az Egyesült Államok nemzeti ünnepe alkalmából küldött üdvözlő táviratában azt is jelezte Barack Obamának, hogy számít arra, hogy a G20-as csoport szentpétervári csúcstalálkozója előtt, szeptember 3–án és 4–én Moszkvában találkoznak. A The New York Times ugyanakkor azt közölte, hogy Obama aligha utazik Moszkvába, ha Snowden még Seremetyjevón lesz.
Az orosz lapnak egy, a washingtoni külügyminisztériumhoz közeli forrás megerősítette, hogy az amerikai kormányzat ilyen feltételt támasztott és ezt a Kreml értésére adták. Washington nyitva hagyta Barack Obama részvételét a szeptemberi oroszországi csúcstalálkozón, és nem zárták ki, hogy helyette Joe Biden alelnök utazik Szentpétervárra.
Az orosz elnök szóvivője ugyanakkor azt közölte a Kommerszanttal, hogy semmit sem tud a Fehér Ház állítólagos ultimátumáról. Dmitrij Peszkov szavai szerint az elnöki látogatás előkészítési munkálatai épp ennek az ellenkezőjéről tanúskodnak. „A helyzet kristálytiszta: Oroszország nem hibás abban, hogy Snowden nem tudja elhagyni a tranzitzónát” - jelentette ki a szóvivő.
Az amerikai elnöki adminisztrációhoz közel álló, név nélkül nyilatkozó forrás szerint kicsi a valószínűsége annak, hogy lemondanák az amerikai elnök oroszországi látogatását, hiszen Edward Snowden maga is elutasította az ötletet, hogy Oroszországban maradjon. Moszkva azonban nem akarja olyan harmadik országba kitoloncolni a kémkedéssel és hazaárulással vádolt amerikai informatikust, amely kiadná őt az Egyesült Államokba. Az orosz lap úgy tudja, hogy a kitoloncolást John Kerry amerikai külügyminiszter kérte orosz kollégájától, Szergej Lavrovtól.