Nem kér az LMBTQI-önmegvalósításból a hadseregben Trump leendő minisztere
Pete Hegseth rámutatott, a szexuális kisebbségi identitáspolitika valójában nem más, mint szivárványos marxizmus.
Az iszlamista Mohamed Murszi egyiptomi elnököt a hadsereg elmozdította a hatalomból. A Legfelsőbb Bíróság elnöke lett az ideiglenes államfő, míg az alkotmányt felfüggesztették.
Egyiptom hadseregének több vezetője közös nyilatkozatban adott ultimátumot Mohamed Murszinak: ha nem mond le, akkor bevetik a hadsereget, hogy visszaállítsák a rendet az országban. Az ellenzék vezetője, Mohamed el-Baradei is a hadsereg beavatkozását sürgette.
Az ultimátum lejártát követően a hadsereg valóban mozgásba lendült: kiutazási tilalommal sújtotta Murszi elnököt és a kormánypárt, a Muszlim Testvériség vezetőségének több tagját is. Murszi maga Kairó külvárosában, egy ideiglenesen kialakított irodában végezte napi teendőit.
A kormány elmozdítását az az Abdel Fattah al-Sisi irányítja, akit maga Murszi emelt fel, és akivel már Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter is beszélt telefonon. Az eseményeket a kormány több különböző szerve is puccsként kommunikálta a külvilág felé.
Eközben százezrek gyűltek össze a kairói Tahrír téren az elnök lemondását követelve. Mohamed Murszi azt üzente az egyiptomiaknak, hogy tűrjék békésen a katonai puccsot, „ne használjanak erőszakot”. Az elnöki palotánál ezt követően több száz katona kezdett masírozni, öt katonai járművel körülvéve.
Frissítés: A Reuters úgy tudja, hogy Mohamed Murszi külvárosi ideiglenes barakkjait szögesdróttal kezdték elkeríteni a katonák. Eközben a hadsereg közleményben tagadta, hogy megtámadta volna Murszi szimpatizánsait — akik szintén tüntettek a napokban —, csupán biztosították a helyszínt.
Frissítés: A Mohamed el-Baradei által vezetett ellenzék, valamint keresztény és muszlim vallási vezetők közösen fogják elkészíteni a Murszi lemondatását követő időszakról szóló terveket. Az állami hírügynökség tudatta továbbá, hogy rövid átmeneti időszak következik, amelyet követően parlamenti és elnökválasztást is tartanak Egyiptomban.
Frissítés: Az Egyesült Államokat „nagyon aggasztja” az Egyiptomban kialakult helyzet – mondta szerdán az amerikai külügyi szóvivő. Jen Psaki kijelentette: az egyiptomi helyzet továbbra is „cseppfolyós”, és az Egyesült Államok nem tudja megerősíteni, hogy Egyiptomban katonai puccs van-e folyamatban. „Továbbra is nagyon aggaszt bennünket az, amit a helyszínen látunk” – fogalmazott Psaki.
Frissítés: Az egyiptomi állami tulajdonban lévő Al-Ahram című újság elnökségi forrásra hivatkozva közölte: a hadsereg helyi idő szerint hét órakor tudatta Murszival, hogy többé már nem Egyiptom elnöke.
Frissítés: Abdel Fattah el-Sisi tábornok hivatalosan is bejelentette, hogy Mohammed Morszit megfosztották hatalmától. Az államfői tisztséget ideiglenesen a Legfelsőbb Bíróság elnöke veszi át, az alkotmányt pedig felfüggesztik – írja az RT.
A tábornok elmondta: „A hadsereg »útiterve« szerint felfüggesztjük az alkotmány, majd mihamarabb parlamenti választásokat tartunk”. Összehívott egy bizottságot – amelyben fiatal tüntetők is helyet kapnak –, amely felülvizsgálja az alkotmányt.
„Az elnök tegnapi beszéde nem találkozott a tömegek igényeivel, így szükség volt arra, hogy a hadsereg konzultáljon a fontos politikai és társadalmi szereplőkkel – pártok kizárása nélkül. Itt a résztvevők megegyeztek egy »útitervről«. Ez olyan kezdeti intézkedéseket tartalmaz, amelyek koherens egyiptomi társadalmat teremtenek anélkül, hogy bármilyen politikai pártot kizárnának a folyamatból, és véget vet államunk megosztottságának” – mondta a tábornok.
Bejelentését követően tűzijátékokat gyújtott a tömeg a kairói Tahrír téren.