Ezt hallania kell: Trump győzelme miatt tomboló liberálisok kifakadásaiból készült metálszám (VIDEÓ)
A rögtönzött dal hamar népszerűvé vált.
Az amerikai védelmi minisztérium felgyorsította azoknak a forgatókönyveknek a kidolgozását, amelyek Szíria lehetséges széthullásával és a konfliktusnak a régióra való kiterjedésével is számolnak – közölte szerdán meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva a The Wall Street Journal (WSJ).
A tervek között szerepel egyebek között, hogy Szíria és Jordánia határán a menekültek számára ütközőövezetet hoznak létre, amelyet arab katonai egységek biztosítanának. A Pentagonban mérlegelt elképzelések továbbra is minimalizálni akarják az amerikai szerepvállalást, ugyanakkor elmozdulást jelentenek a korábbi, a teljes be nem avatkozást feltételező állásponttól. A lap szerint a fordulat Chuck Hagel védelmi miniszter áprilisi közel-keleti körútját követően következett be. A látogatás során ugyanis arab vezetők sora hívta fel a Pentagon vezetőjének figyelmét arra a veszélyre, hogy Szíria egymással háborúzó vallási hűbérbirtokokra eshet szét.
Szíria széthullása esetén a feltételezések szerint újabb menekülthullám indulna Jordániába. Ez tovább növelné az Egyesült Államokkal szövetséges és Izraellel békepartneri viszonyokat ápoló országra nehezedő nyomást. Az ütközőövezet megállítaná a menekülők további beáramlását, egyúttal lehetővé tenné a szíriai felkelők európai és amerikai segélyezését, beleértve a fegyverszállítást is.
Május folyamán egy amerikai parancsnoki egység települ Jordániába, hogy együttműködjön a helyi hadsereggel, ami magában foglalhatja az ütközőövezet létrehozását is. A Pentagon áprilisban bejelentette, hogy növeli az amerikai katonai jelenlétet Jordániában, de azt nem közölte, hogy ezt milyen céllal teszi. A WSJ úgy értesült, hogy „bizonyos feltételek mellett” Egyiptom hajlandó lenne szerepet vállalni egy nemzetközi stabilizáló erőben Szíriában.
A lap rámutatott, hogy az utóbbi napok fejleményei a leginkább borúlátó jóslatokat látszanak igazolni. Az országban vegyi fegyvert vetettek be, a jelentések szerint Izrael légicsapásokat mért szíriai célpontokra és az Aszad-rezsim csapatainak oldalán az Irán által támogatott Hezbollah libanoni milícia több ezer fegyverese avatkozott be. A Golán-fennsíkon egy szíriai felkelőcsoport négy ENSZ-békefenntartót rabolt el.
II. Abdalláh jordániai király a WSJ szerint áprilisban arra figyelmeztette a Fehér Házat, hogy Szíria az al-Kaida terrorszervezet menedékévé válhat. A lap emlékeztetett rá, hogy Barack Obama elnök kedden kijelentette: az Egyesült Államoknak erkölcsi és nemzetbiztonsági kötelezettsége, hogy reagáljon a szíriai vérontásra, de óvatosságra intett a vegyi fegyvereknek az országban „észlelt” bevetésével kapcsolatban, és az ügy alapos kivizsgálását ígérte.