A Bank of England végzi a brit pénzügyi felügyeletet

2013. április 01. 14:41

A Bank of England – a brit jegybank – hatáskörébe került hétfőn a brit pénzügyi felügyeleti tevékenység jelentős részének irányítása a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció által meghirdetett teljes felügyeleti átalakítás végső mozzanataként.

2013. április 01. 14:41

Az eddigi felügyeleti szerv, a Pénzügyi Szolgáltatási Hatóság (FSA) – amelyet a Munkáspárt vezette előző brit kormány hozott létre – megszűnt, és két utódszervezet lépett a helyébe. A bankok és más pénzügyi szolgáltatók – köztük a biztosítási üzletág és a befektetési intézmények – közvetlen felügyeletét hétfőtől a Prudential Regulation Authority (PRA) nevű szervezet látja el a Bank of England egyik kormányzó-helyettesének vezetésével. A PRA a Bank of England szakosított intézményeként hozzávetőleg 1700 brit pénzügyi szervezet megfontolt, körültekintő tevékenységének felügyeletéért lesz felelős (prudential angolul: elővigyázatos, körültekintő, megfontolt).

A PRA törvényben meghatározott elsődleges funkciója a felügyelete alá tartozó pénzügyi szolgáltatók olyan tevékenységének megakadályozása, amely alááshatja a brit pénzügyi rendszer stabilitását. A hétfőn kiteljesedett felügyeleti reform gyakorlatilag 180 fokkal fordítja vissza az előző, munkáspárti vezetésű kormány által 1997-ben végrehajtott átalakítást, amelynek fő lépése az volt, hogy az akkor létrehozott – most megszüntetett – FSA életre hívásával kikerült a Bank of England hatásköréből a pénzügyi szektor felügyelete. Ennek előzményeként a brit jegybankot komoly bírálatok érték, azon a címen, hogy nem tudta megfelelően ellátni a pénzügyi szektor felügyeletét.

A 2008-2009-es pénzügyi válság után azonban az FSA-t érték súlyos támadások amiatt, hogy nem vette észre a gazdaságba kizúduló hatalmas mennyiségű hitel és a folyamat által kreált adósságbuborék kockázatait, és azért is, mert nem szabott korlátot a kereskedelmi bankok rizikós ügyleteinek. A 2010. májusi választásokig hatalmon volt munkáspárti brit kormány a pénzügyi válság kirobbanása után összesen 70 milliárd font (25 ezer milliárd forint) tőkeinjekcióban részesítette költségvetési forrásokból az összeomlás fenyegette brit bankokat, és ezzel – évtizedek óta először – gyakorlatilag bankállamosítást hajtott végre. A befektetések nyomán például a Royal Bank of Scotland bankcsoportban (RBS) jelenleg is többségi, a Lloyds csoportban pedig kisebbségi, de ellenőrző részesedése van a brit kormánynak.

A brit államháztartási hiány ugyanakkor békeidőben példátlan – a hazai össztermék (GDP) 11,2 százalékának megfelelő – szintre emelkedett a Labour-kormány utolsó pénzügyi évében, és ennek egyik fő oka éppen az összeomlás szélére került bankrendszer állami tőkepótlása volt. George Osborne jelenlegi brit pénzügyminiszter már nem sokkal a 2010-es kormányváltás után bejelentette a most kiteljesedett reformterveket. Osborne akkori indoklása szerint fel kellett számolni azt a hármas felosztást, amelyben a pénzügyi szektorral kapcsolatos feladatok a Bank of England, a pénzügyminisztérium és az FSA között oszlottak meg. Ebben a rendszerben a pénzügyminiszter akkori szavai szerint senki nem tartotta ellenőrzés alatt az eladósodási folyamatot, és „amikor beütött a krach, senki nem tudta, kinek kellene intézkednie”.

Hétfőtől létrejött egy új felügyeleti szervezet is, a pénzügyi szektor magatartási normáinak betartatására hivatott Financial Conduct Authority (FCA). Ez az intézmény nem a Bank of England hatáskörében működik; önálló intézkedési jogkörei közé tartozik a nagybani és lakossági pénzügyi termékek értékesítési normáinak kidolgozása és betartatása, szükség esetén egyes termékek forgalmazásának felfüggesztése.
 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kuwiq
2013. április 01. 21:46
És nem omlott össze a demokrácia? Amikor az MNB alá akarták rendelni a PSZÁF-ot, az EKB vezetés és az EU közösen megintettek minket, micsoda diktatórikus lépés ez már! Az angoloknak annyi.... nekik már nem is szólnak...
ciseaux
2013. április 01. 19:14
Na, ez a hét híre-vicce! Van egy "'független" globál-über-kutya, a "Bank of England" (Anglia NB-ja), ami se nem bank, se nem angol, aki mostantól a saját felügyeletéért is felelős!! Fuck me! Rosszabb, felelős felügyelője (Ha-ha!), az összes többi Nagy-Britániai bank tiszta és átlátható tevékenységének is!! A gyengébbek kedvéért, ez kb. annyit jelent, hogy a "MNB" lett a saját PSZÁF-ja! Csak neken bűzlik itt a globaloizé, vagy mások is érzik az EU bankbetétesek égő számláinak a füstjét?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!