Globális szellemiséget sürget a Világbank és az IMF

2012. október 11. 09:02

A nemzeti érdekek helyett a globális szellemiség szem előtt tartását, a nemzetközi pénzügyi szabályozás bevezetését, valamint a jövő generációinak támogatását sürgették a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank tokiói közgyűlésének keretében megtartott globalizációs vitafórum résztvevői.

2012. október 11. 09:02

A nemzetközi pénzügyi szabályzás fejlődött ugyan 2007-2008 óta, de nem kellő mértékben. A globalizációnak globális szabályozással, globális szellemiséggel kell párosulnia. A kérdéseket nem a nemzetállamok, a nemzeti érdekek perspektívájából, hanem globális nézőpontból kell szemlélni – mondta Klaus Schwab, a davosi Világgazdasági Fórum alapítója a japán NHK televízió által rendezett vitafórumon.

Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója azt hangsúlyozta, hogy bár a világgazdaság növekszik, a fejlődés mértéke nem kielégítő, a hosszabb távú kilátásokat pedig a fejlett világ társadalmának elöregedése és a növekvő adósságterhek tovább rontják. Ennek megoldására, korábbi nyilatkozatához hasonlóan, a nemzetközi gazdasági egyenlőtlensége mérséklését, az adósságcsökkentést, valamint a pénzügyi szabályozás megreformálását sürgette.

A vita részvevői, Schwab és Lagarde mellett Dzsodzsima Koriki japán pénzügyminiszter, Ellen Johnson Sirleaf Libéria köztársasági elnöke, valamint Kavamura Takasi, a Hitachi vállalat igazgatótanácsának elnöke, egyetértettek abban, hogy a legkomolyabb hosszú távú kihívást a fiatalok munkanélkülisége jelenti, és emlékeztettek egyebek közt arra, hogy egyes országokban – Spanyolországban és Görögországban – a fiatalok felének nincs  állása.

Kavamura és Dzsodzsima a japán gazdaság nemzetköziesedését sürgette annak érdekében, hogy a szigetország elkerülje az európai országok sorsát. Kavamura hangsúlyozta, hogy Japánnak globálisan versenyképes generációt kell kinevelnie, amely képes a tengerentúlon is bizonyítani. A hagyományos, ipari termelésre épülő szektorok szerepének csökkenésével új, innovatív szektorokat és új üzleti felfogást kell kialakítani Japánban és a fejlett világban – mondta a Hitachi vezetője.

Schwab arra hívta fel a figyelmet, hogy a pénzügyi válság gazdasági válsághoz, az pedig társadalmi válsághoz vezetett. Most az a veszély fenyeget, hogy a társadalmi válság generációk közti konfliktussá fajul a fiatalok marginalizálódása miatt. Azt is hangoztatta, hogy a fejlődéshez a termelékenység növelése mellett megfelelő keresletre is szükség lenne. Jelenleg azonban a fejlődő országokban nincs többletkereslet és nincsenek olyan új technológiák és termékek sem, amelyek fel tudnák hajtani a keresletet. Az egyetlen ilyen eszköz az internet, de az online termékek előállítása nem teremt elegendő új munkahelyet.

Libéria elnöke hangsúlyozta: a globalizáció visszafordíthatatlan, ugyanakkor ezen folyamatból a legkevésbé fejlett országok nem kerülnek ki minden esetben nyertesként. Kiegyensúlyozottabb, diverzifikáltabb növekedésre van szükség – mondta. Lagarde erre reagálva emlékeztetett arra is, hogy bizonyos fokig  a fejlődő államok kormányai is okolhatók ezért, a többi között hibás támogatási gyakorlatuk miatt, ami gyakran a szegények helyett a felsőbb rétegeket támogatja.

Schwab a társadalmi vállalkozószellem támogatására szólította fel a világ országait és nagyvállalatait. A kormányoknak és cégeknek ki kell használniuk, hogy egyre többen hajlandóak a meggazdagodás helyett másokon segíteni – közölte.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Soma
2012. október 11. 14:00
Akinek ez sem mond semmit, az húzza le magát! Gyalogként rabszolgává teszi magát és a gyerekét. Kezdődik a sötét üzelmek kora!
miloka
2012. október 11. 13:54
Hát egy bizonyos rétegnek szüksége van a globalizációra, a világuralmuk megteremtése érdekében.
ördöngös pepecselés
2012. október 11. 12:50
"A globalizációnak globális szabályozással, globális szellemiséggel kell párosulnia." a szellemiség párosodásába már több izmus is belebukott. kelet EU pedig különösen fogékony ezen marhaságok kijátszására. Ma is élen járunk az adóoptimalizálásban Lagarde asszonyhoz és az IMFhez hasonlóan. Kívánságát már előre teljesítjük.
tevevanegypupu
2012. október 11. 12:38
Globalis szellemiseg Magyarorszagon? Hat az van, bar mondjuk a keresztenyseget nem pont igy neveznem..Mi mar kulonben is eltunk egyfajta internacionalista globalis szellemisegben, rank kenyszeritettek, de nem valt be, szoval folosleges eroltetni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!