Aggódik a magyar kormány a Tóásó-per elhúzódása miatt

2012. július 24. 08:53

A Tóásó-per, a bolíviai „terrorista összeesküvési ügy” tárgyalásának követésére Santa Cruzba érkezett magyar diplomata nyugtalanságát hangoztatta a per késlekedése miatt – jelentette a bolíviai hírügynökség.

2012. július 24. 08:53
Az illetékes törvényszék hétfőn döntött hivatalosan is a július 23-ra kitűzött tárgyalás újabb – sajtóhírek szerint legalább egy hetes – elhalasztásáról, miután a belügyi és igazságügyi tárca kifogást emelt a Tóásó-per két hivatásos bírája ellen.
 
Mint az ANF bolíviai hírügynökség közép-európai idő szerint kedd hajnalban jelentette, Barcsi Gyula, a Buenos Aires-i magyar nagykövetség (a képviselet konzuli kerületébe tartozik Bolívia is) első beosztottja Santa Cruzba érkezett, hogy elérje: az ügyben megvádolt Tóásó Előd magyar állampolgár elleni eljárást „a szükséges garanciák mellett folytassák le”. 
 
„A bolíviai igazságügyi hatóságoknak szeretnénk tolmácsolni a magyar kormány aggodalmát. Magyarország kormánya az ügy kezdete óta  három különböző levelet intézett David Choquehuanca (bolíviai) külügyminiszterhez, amelyekben kinyilvánította, hogy elítéli és elutasítja a terrorizmus minden formáját, de szeretnénk egy gyors ítéletet, s erre joga is van a megvádolt félnek” – idézte az ANF Barcsit. A magyar diplomata a bolíviai sajtóbeszámoló szerint megerősítette, hogy Magyarország tiszteletben fogja tartani a bolíviai igazságszolgáltatás által meghozott ítéletet, de „követelik” az érdemi tárgyalás megkezdését. 
 
Barcsi Gyula hétfőn este találkozott Santa Cruz városának parlamenti csoportjával. German Antelo szenátor (CN – Nemzeti Konvergencia – a második legnagyobb párt) az ANF szerint úgy nyilatkozott: a diplomata jelenléte is arra kötelez, hogy igazságos per legyen, pártatlan bírákkal és az ártatlanság vélelmével.
 
Az illetékes La Paz-i ítélőtábla elnöke még május végén halasztotta július 23-ára az úgynevezett terrorista összeesküvési ügy érdemi szakaszának tárgyalását, miután a tárgyalás megnyitásakor rosszul lett az egyik gyanúsított. Akkor az eljárás alatt álló személyek többségének egészségi állapotát szem előtt tartva egyúttal a tárgyalás helyszínének megváltoztatásáról is döntöttek, így  a következő meghallgatás Santa Cruzban lesz. Az ügyben érintett, „államellenes összeesküvéssel” és „terrorizmussal” vádolt 39 személy közül májusban csak 15 jelent meg a tárgyaláson. 
 
Az állítólagos terrorista csoportot 2009. április 16-án az ellenzék fellegvárának számító Santa Cruzban számolták fel a bolíviai különleges erők. A rajtaütés során életét vesztette a magyar állampolgársággal is rendelkező Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. Az akció két túlélőjét, a magyar-román állampolgár Tóásó Elődöt és a horvát-bolíviai Mario Tadicot azóta is fogva tartják, holott az érvényes bolíviai törvények értelmében három év elteltével mindkettőjüket szabadlábra kellett volna helyezni, és le kellett volna zárni ügyüket.

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hajdú Sógor
2012. július 24. 15:02
Mit kell ezen aggódni? Magyarországon belül számtalan rablás kivizsgálatlan hét éve.
kjkj945
2012. július 24. 09:31
Odaküldeni a maszatot, hogy intézkedjen!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!