Pénzügyi mentőcsomagot kér Spanyolország

2012. június 10. 10:45

A spanyol gazdasági miniszter szombaton, az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek telefonos konferenciája után este bejelentette: Spanyolország pénzügyi támogatást kér az euróövezeti országoktól, hogy stabilizálni tudja bankszektorát. Luis de Guindos Jurado nem számszerűsítette a kérést, de a tárcavezetők szerint akár százmilliárd eurót is kaphat a mediterrán ország.

2012. június 10. 10:45

Pénzügyi támogatásért folyamodik Spanyolország az euróövezeti országokhoz, hogy konszolidálni tudja bankszektorát – jelentette be Luis de Guindos Jurado spanyol gazdasági miniszter Madridban az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek szombati telefonos konferenciája után. Megerősítette: a támogatást a partnerek várhatóan a bankágazatra vonatkozó feltételekhez kötik, más gazdasági feltételt nem szabnak hozzá. Brüsszeli források a távhívásos tanácskozás befejezését követően azt erősítették meg, hogy a pénzügyminiszterek kinyilvánították az euróövezet készségét a segítségnyújtásra, és egyetértettek abban is, hogy Spanyolország akár százmilliárd eurós támogatásra számíthat. 

Szerepel az összeg a megbeszélés után kiadott közös nyilatkozatban is. Ez utóbbi szerint a zóna pénzügyminisztereiből álló Eurócsoport támogatja azt, hogy a spanyol hatóságok határozottan keresztülvigyék a pénzügyi ágazat reformját. A nyilatkozat egyúttal „üdvözli” a spanyol kérést, és kilátásba helyezi az arra adandó pozitív választ. A miniszterek egyértelművé tették, hogy a támogatást az euróövezeti pénzügyi stabilitási mechanizmusból nyújtják majd. A későbbi tárgyalásokon meghatározandó támogatási összeg a tényleges tőkeszükséglet mellett egy „biztonsági többletrészt” is tartalmaz majd – derül ki a nyilatkozatból. 

Az IMF előzőleg 40 milliárd euróra becsülte a spanyol bankszektor pótlólagos tőkeszükségletét. De Guindos szombaton nem számszerűsítette a kérést. Megerősítette, hogy megvárják két független könyvvizsgáló társaság jelentését is, amelyek még ebben a hónapban esedékesek. A támogatási végösszeg kiszámításában az uniós partnerek is részt vesznek, köztük az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank, továbbá az IMF is. Görögország, Írország és Portugália után Spanyolország a 17 országból álló euróövezet negyedik állama, amely nemzetközi pénzügyi segítségben részesül.

Az euróövezeti nyilatkozat szerint a támogatásról szóló majdani megállapodás része lesz a pénzügyi szektorra vonatkozó „szokásos feltételhez kötés” is, de ez ezúttal az uniós állami támogatási szabályoknak megfelelő szerkezetváltási programokra, illetve az úgynevezett horizontális szerkezeti reformokra összpontosul majd. A miniszterek megjegyezték, hogy Spanyolország már látványos pénzügyi és munkaerő-piaci reformokat valósított meg, tett intézkedéseket a bankok tőkeállományának növelésére. Az uniós országok értésre adták azt is, hogy a támogatás nem jelentheti a túlzott államháztartási hiány leszorítására kidolgozott menetrend megváltoztatását. Az Eurócsoport felkérte az IMF-et, hogy vegyen részt a majdani támogatási program végrehajtásában és ellenőrzésében. Ez azt is jelenti, hogy az IMF – a korábbi mentőcsomagoktól eltérően – ezúttal várhatóan nem járul hozzá pénzügyileg a nemzetközi támogatáshoz.

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
khomeini
2012. június 11. 09:24
Pedig Fletó is megmondta, hogy válság már csak Magyarországon van...
ciseaux
2012. június 10. 19:10
Ezen igazodjon el valaki! Csak két napja spanyolék még elutasítottak mindenféle IMF-ECB kamatyot, erre tessék, a "bankszektor" beérné 100milliárd €-val is? Az ECB kb. 1%-os kamaton gyártja a pénzt a "bakszektornak", hogy azok olcsón kölcsönözzenek...mire "bankszektorék" államkötvényekbe teszik a pénzüket 5-17% kamatoztatni. 2008-10 között az EU tagállamok +4000 (!) milliárd €-t kalapoztak össze a "bankszektornak". No, az a pénz vajon hova lett?
Vaskereszt
2012. június 10. 14:13
Késő. Kamatos hitel: exponenciális függvény. "Point of no return" sikeresen átlépve. Végeredmény: csőd. Valószínűleg még ebben az évben. @bolá "És a rájuk szánt pénz töredékéből olyan takarékpénztárakat kell alapítani, amelyek valóban finanszírozzák a gazdaságot." Pontos fogalmazás. Miért takarékpénztárak? Mert azok 100% tartalékon működnek, tehát jobban megnézik, kinek adnak pénzt, felelősségteljesebben gazdálkodnak. Az államadósságot is így kell visszafizetni.Vissza kell vásárolni az államkötvényeket, cserébe megemelni a tartalékrátát fokozatosan 100%-ra. A visszavásárolt államkötvények egy (vagy több) létrehozandó magyar takarékpénztár tőkéjét kell hogy képezzék, amely(ek) a vállalati szektor hitelezését segíti(k) majd. Végső lépésként a jegybanki alapkamatot levinni 2% közelébe. Ezzel két dolgot érünk el: 1) visszafizetjük az összes forintban lévő államadósságot 2)az állami takarékpénztárak lévén a haldokló vállalati hitelezést beindítjuk. más. Nagyon jó a legutóbbi cikke. Már csak a "birodalmi lépegetőnek" kell nekimenni. Kis segítség: http://infoporn.blog.hu/2012/05/21/simicska_infografika_kozgep_publimont_kozbeszerzes Avagy: a globalo-komprádorok előtt a magyar komprádorokat kell elítélni. Előbb itthon, a saját hazánkban kell rendet rakni, utána foglalkozhatunk a globalo-böllérekkel.
OrangeOrder
2012. június 10. 13:52
Na végre! Nekik bezzeg van eszük, tudják, hogy SEMMI, de semmi más nem oldhatja meg a problémákat, mint újabb hitelek, lehetőleg az EU-tól és az IMF-től. Csak a Fidesznek nincs ennyi esze, nahát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!