Helmut Schmidt: Katasztrófális volt a kelet-európai bővítés

2012. március 05. 13:52

A volt kancellár az euróválság Merkel-féle kezelését is bírálja a hétfőn megjelent Bildben.

2012. március 05. 13:52

Cél nélküli manőverek sorozatának nevezte Angela Merkelnek az euróövezeti adósság-válság kezelésében folytatott politikáját Helmut Schmidt volt német kancellár. A Bild című lapnak hétfőn hangsúlyozta, hogy Görögország felvétele az euróövezetbe rossz döntés volt, éppen úgy, mint az Európai Unió keleti bővítése. A tekintélyes szociáldemokrata politikus szerint a német adófizetőknek viselni kell az újabb görög mentőakció milliárd eurós nagyságrendű terhét, mert ettől a művelettől függ az euró iránti bizalom a világban. „Európának egységet kell mutatnia”, és meg kell oldania a problémáit, különben „nemigen juthat szerephez a jövő nagyhatalmai, Kína, India, Indonézia és a továbbra is erős Egyesült Államok körében” – mondta Schmidt, hozzátéve, hogy nem alakulhat jól a kontinens sorsa, ha a döntéshozók nem ismerik fel ezt az összefüggést.

A volt kancellár kifejtette: Merkel a válság kezelése során „ügyesen taktikázik, de nincs stratégiai célja”. Nincsenek „első osztályú munkatársai”, pénzügyminisztere pedig „őszinte”, ami kockázatot jelent. Merkel „nem létező erőt” mutat, ami mostanáig jól sikerült, hiszen senki nem vette észre, hogy gyökeresen megváltozott az álláspontja. 2010 elején még azt hangoztatta, hogy Görögországnak távozni kell az euróövezetből, most viszont „legalábbis kifelé” azt a nézetet képviseli, hogy Görögországot akár a társországok súlyos állami garanciavállalásával is, de benn kell tartani a közös fizetőeszközt használó uniós tagországok csoportjában.

Schmidt szerint Görögország felvétele az euróövezetbe ugyanúgy „katasztrofálisan rossz döntés” volt, mint a NATO és az Európai Unió bővítése tíz kelet-európai országgal. Az uniós intézményrendszer nem készült fel az új tagok befogadására — állította a volt kancellár, hozzátéve, hogy az elhibázott döntés a német újraegyesülés és a Szovjetunió összeomlása által keltett eurofóriával magyarázható. Azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi időszakban több vezető külföldi politikus is szorgalmazta Németország vezető szerepét az európai politikában, a 93 éves expolitikus hangsúlyozta: „történelmileg téves” az az elképzelés, hogy Németország vezeti Európát, sokkal inkább megbízhatóságra és felelősségvállalásra van szükség Berlin részéről.

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2012. március 05. 18:57
És arra is jó volt, hogy a silány német árut idehozzák, mert azt náluk nem lehetne eladni.
HSL
2012. március 05. 18:35
arra bezzeg jó volt kelet európa, hogy a vasfüggönybontással megalapozza a német egységet, utána bezzeg mehetne vissza vegetálni oda, ahova az okos nyugat dobta 43-ban a teheráni tárgyalásokon...
balbako_
2012. március 05. 17:58
Amikor bevették a Kelet Európaikat az EU-ba előzőleg alaposan lerabolták, ezt azért Schidtnek is illenék tudni. Azután alaposan kivéreztették és most már kínossá vált le-rablóinak. Most mondjam azt, hogy nincs ingyen lakoma Schmidt úr? De, csak egy kis gondolatkísérletképpen, ha mondjuk elejétől fogva nem engedik a trükköket és mutatványokat, az adatokkal való zsonglőrködést, a kölcsönök esztelen felvételét, egyáltalán úgy viselkedtek volna mint egy normális ember és nem , mint egy eurokrata hová juthattunk volna?
celkereszt
2012. március 05. 17:35
És mi van azzal a hírrel, hogy a spanyolok nem hajlandók tartani az előírt hiányt?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!