Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Nagy előnnyel Mitt Romney győzött Newt Gingrich előtt a Republikánus Párt floridai előválasztásán. Romney ezzel a sikerrel nagy lépést tett afelé, hogy ő legyen a párt hivatalos elnökjelöltje.
Mitt Romney győzött kedden a Republikánus Párt floridai előválasztásán, a volt massachusettsi kormányzó a leadott szavazatoknak csaknem a felét, 46 százalékát kapta meg. A második helyen Newt Gingrich végzett 32 százalékkal, a harmadik Rick Santorum, a negyedik pedig Ron Paul lett 13, illetve 7 százalékkal. Florida volt messze a legnépesebb az előválasztást rendező eddigi államok között, így a keddi győzelemmel Romney nagy lépést tett afelé, hogy a párt hivatalos elnökjelöltjévé válasszák.
Romney győzelmi beszédében gratulált ellenfeleinek, egységre szólította fel a pártját, és Barack Obama elnököt tette felelőssé az amerikai gazdaság nehézségeiért, valamint a nagy arányú munkanélküliségért. A volt kormányzó azt ígérte, hogy a Fehér Házba jutva „megmenti Amerika lelkét”, csökkenti a kormányzati kiadásokat, egyensúlyba hozza a szövetségi költségvetést, visszavonja a hivatalban lévő elnök egészségbiztosítási reformját, kiáll a vallásszabadság mellett, olyan erőssé teszi a haderőt, hogy „senkinek eszébe se jusson kihívást intézni ellene”, valamint odaáll azok mellé a világban, akik a szabadságért küzdenek.
Gingrich a floridai vereség után kijelentette, hogy a többi 46 államban a végsőkig folytatja küzdelmet. A volt házelnök nem gratulált legyőzőjének, hangoztatta, hogy a nép bizalmát elnyerő kampányt fog folytatni, és augusztusban végül mégis őt választják meg a republikánusok elnökjelöltjének. Gingrichhez hasonlóan a verseny folytatása mellett döntött Santorum és Paul is. Santorum kijelentette, hogy Gingrich nem tudta kihasználni a dél-karolinai győzelmével elnyert esélyt, ezért a republikánusok támogatóinak most egy másik „konzervatív alternatívára” van szükségük a mérsékelt Romneyval szemben, mert a volt képviselőházi elnök „a kampány témájává” vált, amit a párt nem engedhet meg magának.
A négy előválasztási forduló után a CNN összesítése szerint Romey 84, Gingrich 27, Paul 10, Santorum pedig 8 támogatót tudhat maga mögött. A republikánus szavazók a legközelebb szombaton, a nevadai és a maine-i jelöltállító gyűléseken dönthetnek arról, hogy kit szeretnének Obama kihívójaként látni a november 6-i elnökválasztáson.