Az Obama–Biden–Harris külpolitika egy személyiségzavaros külpolitika
Soha nem tudni, hogy aki a vonalon van Washingtonból, az most Dr. Jeckyl vagy Mr. Hyde.
Thomas Melia helyettes külügyi államtitkár úgy véli, az „egypárti” magyar kormány alkotmánymódosításai saját hatalmát szilárdíthatják meg.
Thomas Melia, az amerikai külügyi tárca demokráciával és emberi jogokkal foglalkozó irodájának vezetője aggodalmát fejezte ki több, Magyarországon végbemenő változás kapcsán is. Melia a képviselőház külügyi bizottságának európai és eurázsiai ügyekkel foglalkozó meghallgatásán arról beszélt, hogy a jelenlegi „egypárti” magyar kormány arra használja fel többségét, hogy olyan változtatásokat foglaljon bele az alkotmányba, amelyek megszilárdíthatják hatalmát, korlátozzák a fékeket és ellensúlyokat, és megbénítják a jövő demokratikus kormányait az új politikai, gazdasági és társadalmi kihívások hatékony kezelésében.
A helyettes államtitkár példaként hozta fel, hogy a kormány a kormánypárthoz igazodó tagokra cserélte le a médiafelügyeleti testület tagjait, amelyet felruházott a rendeletalkotás és a súlyos bírságok kiszabásának jogával az általa „kiegyensúlyozatlannak” és „az emberi méltóságot sértőnek” minősített híradásokkal kapcsolatban.
Idézte Hillary Clinton külügyminisztert, aki budapesti látogatása alkalmából kijelentette: „Magyarország barátaiként a bíróságok függetlensége, a sajtószabadság és a kormány átláthatósága melletti elkötelezettségre hívunk fel”. Melia szorgalmazta, hogy a magyar kormány mérsékelje a változások ütemét, legyen befogadóbb, és korlátozza a csak kétharmados többséggel megváltoztatható sarkalatos törvények által szabályozandó kérdések körét.
A helyettes államtitkár külön kérte az egyházügyi törvény „gondos átgondolását”, és hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok az elkövetkező hónapokban folytatni fogja a széles körű párbeszédet Magyarországgal, miközben a kormány az új alkotmány megvalósításán dolgozik.