Helyi lakosok beszámolója szerint Moammer Kadhafi líbiai vezető erői harckocsikkal bevonultak a lázadók kezén lévő Miszráta központjába, és tűzharcban sok ember meghalt. „Eddig két embert lőttek le orvlövészek, akik még mindig a tetőkön vannak. Nagyon nehéz lesz kijutni innen. A kikötőt hajók veszik körül, akadályozva a segély bejutását a városba” - fogalmazott egy helyi lakos. „Harc folyik a lázadók és Kadhafi erői között. A tankjaik Miszráta központjában vannak” – közölte a lázadók egyik szóvivője, aki szerint „olyan sok az áldozat, hogy össze sem tudjuk számolni őket”.
Az Egyesült Államok és szövetségesei létrehozták a légtérzárat Líbia felett és megállították Moammer Kadhafi erőinek előrenyomulását Bengázinál – jelentette ki Mike Mullen tengernagy, az amerikai egyesített vezérkar főnöke. Mullen közölte, kiiktatták a líbiai légvédelmet. Vasárnap hajnalban 19 repülő, köztük három lopakodó mért csapást líbiai repterekre és azok légvédelmi rendszereire.
A légicsapások áldozatainak száma elérheti a 64-et: az állami televízió korábban azt jelentette, hogy a nyugati légicsapásokban 48-an meghaltak, és 150-en megsebesültek, ám az adatot független forrás eddig nem hitelesítette. Az állami televíziónak telefonon nyilatkozó Kadhafi hosszú háborút ígért.
„Végzünk minden árulóval és a keresztesek koalíciójának kollaboránsaival. Ez egy keresztes háború a muzulmánok, főként a líbiai nép ellen. Azt hiszik, meg tudják félemlíteni a líbiaiakat. Ezek csak terrorista eszközök, és csak a szárazföldi erők lesznek győztesek. Elkerülhetetlenül vereséget fognak szenvedni. Nem lesznek képesek megadásra bírni népünket. Mindenkinek fegyvere van. Harcolni fogunk, ha folytatják az agressziót ellenünk. Önök terroristák. Egy olyan nép ellen küzdenek, amely nem hívta önöket ide. Líbia pokollá változik ellenségei számára. Ez egy igazságtalan agresszió. Nem fogjuk elhagyni hazánkat, fel fogjuk szabadítani Líbiát. Nem fogjuk megengedni Amerikának, Franciaországnak és Nagy-Britanniának vagy a szövetséges erőknek, hogy élvezzék olajunkat. Az összes líbiai város felkel, és végzünk minden árulóval, aki együttműködik Amerikával és a keresztesek koalíciójával. Mi fogunk életben maradni, és önök fognak meghalni. Kudarcot fognak vallani. Nem félünk. Győzelmünk elkerülhetetlen. Becsületünk védelmében hosszú háborúra készültünk fel. Önök vereséget fognak szenvedni, és ki fognak vonulni” - fogalmazott a líbiai vezető.
Kadhafi közölte, megnyittatta a fegyverraktárakat, és felfegyverzi a népet.
Frissítés
A BBC vasárnap este közölte: telitalálat érte Moamer Kadhafi Tripoliban található vezetői épületegyüttesét. A támadásban senki sem sérült meg, azonban a terepet 150 méteres körzetben beborította a törmelék. A célpont az 1986-os amerikai bombázások idején is találatot kapott. William E. Gortney altengernagy, az USA egyesített vezérkarának igazgatója vasárnap még garantálta: Kadhafi és rezidenciája nem célpontjai a hadműveleteknek.
Meg nem erősített hírek szerint Kadhafi egyik fia, Khamisz vasárnap belehalt azokba a sérülésekbe, amelyeket akkor szerzett, amikor néhány nappal ezelőtt a felkelők egyik vadászgépe becsapódott Bab al-Azizíján lévő diktátori rezidenciába
Martonyi János, Magyarország külügyminisztere hétfőn Brüsszelben kijelentette: az Európai Unió közvetlenül nem fog részt venni a líbiai hadműveletekben. „Az biztos, hogy az EU közvetlenül katonai műveletekben részt venni nem fog. De a tengeri ellenőrzésben, ha ezt a tagállamok úgy ítélik meg, részt tud venni” - jelentette ki a politikus.
Moamer Kadhafi több ezer fős békemenetet szervezne híveiből a tüntetők által megszállt Bengáziba - írja a Jana, Líbia állami hírügynöksége. Kadhafi támogatói olajággal menetelnének a tüntetők fellegvárába, miután a rezsim harckocsijait francia bomzáók megsemmisítették.
Frissítés
Liam Fox brit védelmi miniszter a BBC-nek elmondta: akár Moamer Kadhafi is célponttá válhat a háború során. A politikus ezt azonban problematikusnak látja, hiszen emiatt számba kellene venni az esetleges nagyszámú polgári áldozatot is. Laurent Teisseire, a francia védelmi minisztérium szóvivője szerint nem kerülhet szóba a líbiai diktátor kiiktatása.
Frissítés
A Líbia elleni légicsapások további menetrendjéről beszélt hétfőn a londoni parlamentben David Cameron brit miniszterelnök. Az eddigi eredmények ismertetése után Cameron azt mondta, a terv az, hogy a líbiai hadműveletek parancsonokságát előbb-utóbb a NATO-nak kell átvennie. Arra nem tért ki, hogy jelneleg a NATO-nak van olyan tagja Törökország személyében, amely kifejezetten elutasít minden Líbia elleni katonai akciót, és eddig élt is a vétójogával.
Frissítés
Elindult Dél-Európa felé hat norvég vadászgép, amivel a skandináv ország részt tervez venni a líbiai hadműveletekben.