Pénteken azelőtt, hogy Oslóban átadják Liu Xiaobo kínai ellenzékinek a Nobel-békedíjat, Kínában a hatóságok elkezdték blokkolni a külföldi tévék adását és az internetet. A politikust 2009-ben államellenes felforgatás vádjával 11 éves szabadságvesztésre ítélték.
Kínában elsötétültek a képernyők, amikor a CNN, a BBC és a TV5 tudósításokat adott a 2010-es Nobel-békedíj átadásával kapcsolatban. A CNN honlapjára sem lehetett egyáltalán rákapcsolódni, de a norvég NRK tévé adását sem lehetett nézni, akárcsak október 8-án, amikor a Nobel-bizottság bejelentette, hogy Liunak ítélte a díjat. A CCTV kínai állami televízió említést sem tett a díjról.
Liu 2008-ban kezdeményezője volt a demokratikus reformokat, több más mellett az emberi jogokat szavatoló alkotmányt követelő Charta 08 kiáltványnak. A kínai hatóságok 2009-ben Liut 11 év börtönre ítélték „államellenes felforgatás” vádjával. A Liu-házaspár lakását rejtő nyugat-pekingi épületkomplexumot körbevették a rendőrök és felírták az ott várakozó újságírók nevét. A pár közeli ismerősei és emberjogi aktivisták pénteken nem voltak elérhetők vagy szigorú felügyet alá kerültek - közölték jogvédő szövetségek. Az oslói ceremónia idejére egyeseket eltávolítottak Pekingből, mások maguk döntöttek a távozásról.
A Kínai Emberi Jogok Védelmezői (CHRD) nevű szervezet közölte, hogy Csang Cu-huát (Zhang Zuhua), aki Liuval együtt társzerzője volt a Charta 08 kiáltványnak, még csütörtökön elvitték otthona közeléből a rendőrök, továbbá kivontak a forgalomból más kínai emberjogi aktivistákat is. A ceremónián Liu székét üresen hagyták.