Sej, a román jogállamban szól a zene, szól
És azt a kérdést senki fel sem teszi magának, hogy ez az ország egyébként miért is kap EU-s pénzeket – vagy ha ők kapnak, akkor velünk pontosan mi is a baj. Kohán Mátyás írása.
Evo Morales hivatalban lévő bolíviai államfő fölényesen megnyerte a vasárnapi elnökválasztást.
Az urnazárást követő felmérések egybehangzóan kimutatták: az 50 éves politikusra a választók több mint hatvan százaléka szavazott. Az elnök magabiztos választási diadalával párhuzamosan mozgalmának jelöltjei is elsöprő győzelmet arattak a vasárnapi parlamenti választásokon. Morales politikai mozgalma 2005 óta az alsóházban már többségben van, most azonban a szenátust is ellenőrzése alá vonta, a 36 helyből 25-öt szerzett meg.
Morales vasárnap este a La Paz-i elnöki palota erkélyéről az őt ünneplő több ezres tömeghez szólva azt ígérte: a bolíviai nép érdekeit szem előtt tartva felgyorsítja a változások menetét az országban. A győzelem azonban nem csak Bolíviáé, hanem osztoznak abban az imperialista-ellenes elnökök, kormányok és népek utalva erre a latin-amerikai radikális baloldali országok csoportjára, elsősorban Venezuelára.
Az ellenzék viszont riasztónak tartja Morales és a hozzá hű erők előretörését, és attól tart: Bolívia rálép arra a diktatórikus szocialista útra, amelyet Hugo Chávez Venezuelája követ miközben veszélyes szövetségi rendszert épít ki Iránnal és Oroszországgal. (MTI)