Eldőlt: még az idén emelkedik a minimálbér összege!

2023. november 02. 07:59

Már decemberben több tízezer forinttal nő a legkisebb keresetűek fizetése – értesült a Mandiner

2023. november 02. 07:59
Nagy Kristóf

A megszokottnál hamarabb, már decembertől emelkedhet a minimálbér és a garantált bérminimum összege. A kötelező legkisebb kereset 15 százalékkal, a középfokú végzettséghez kötött garantált bérminimum pedig 10 százalékkal lesz magasabb decemberben a novemberi összegnél – tudta meg a Mandiner.

Az infláció novemberben várhatóan már egy számjegyű lesz, újra nő a minimálbér vásárlóereje Forrás: MTI/Lakatos Péter

Úgy tudjuk, a szakszervezetek és a munkáltatói érdekképviseletek az emelés mértéke mellett a napokban arról is döntöttek, egy hónappal előrehozzák a minimálbér és a bérminimum emelését, így már decemberben nő az érintettek fizetése. 

Az ellentételezésre a tavaly év végén megkötött bérmegállapodás értelmében azért van szükség, mert 2023-ban az éves infláció meghaladja a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének mértékét. A megszokottnál egy hónappal korábban végrehajtott béremelésnek és a mértékének köszönhetően a legalacsonyabb keresetűek elkerülik a reálkereset-visszaesést.

Több tízezer forinttal emelkedik a minimálbér

Noha a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány a háromoldalú bérmegállapodást várhatóan csak november második felében véglegesíti, a legfontosabb pontokról már megegyeztek a felek. Ez azt jelenti, hogy 2023 decemberétől

  • a minimálbér 15 százalékkal nő, összege bruttó 232 000 forintról 266 800 forintra emelkedik. A kedvezmények nélkül számolt nettó összege 154 300 forintról 177 500 forintra nő.
  • A garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedik, összege bruttó 296 400 forintról 326 040 forintra, nettó 197 100 forintról 216 800 forintra nő.

A decembertől megvalósuló emelésnek köszönhetően a minimálbér és a garantált bérminimum összegéért dolgozó munkavállalók decemberi, 2024 január elején kézhez kapott fizetése több mint 40 ezer forinttal haladja meg az egy évvel korábbi összeget.

Kockázatos az egyösszegű kompenzáció 

Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az M1 műsorában világossá tette, a kormány nem támogatja a munkaadói és munkavállalói oldal korábbi javaslatát, vagyis azt, hogy legfeljebb 100 ezer forint egyszeri, adó- és járulékmentes kifizetéssel ellensúlyozzák a legkisebb bérek idei emelését meghaladó fogyasztóiár-emelkedést.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a Mandiner megkeresésére megerősítette, a felek valóban elvetették az egyszeri 100 ezer forintos munkáltatói kompenzációról szóló javaslatot. Az összeg kifizetéséről a munkaadók döntöttek volna, éppen ezért fennállt volna annak a veszélye, hogy elsősorban a mikro- és kisvállalkozásoknál dolgozó, alacsonyabb keresetért dolgozó munkavállalók nem részesülnek ellentételezésben. Ráadásul a minimálbéres dolgozókat elsősorban pont azok a kisebb cégek foglalkoztatják, amelyeknek nehézséget jelentett volna az egyszeri juttatás. A Munkástanácsok elnöke arra figyelmeztetett, 

a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024-re 4-6 százalék közötti inflációt vár. A minimálbér 15 és a garantált bérminimum 10 százalékos emelése tehát minden előrejelzés szerint meghaladja a fogyasztói árak emelkedésének mértékét, vagyis ismét nő a legkisebb keresetű dolgozók vásárlóereje.

Az orosz-ukrán háborút és a Covid–19 járványt megelőző években jelentősen nőtt a magyar fizetések vásárlóereje. A szakszervezetek célja, hogy a hazai fizetések reálértéke a következő években is legalább évi 5 százalékkal emelkedjen – tette hozzá Palkovics Imre.

Túl vagyunk a nehezén?

Az MNB a szeptember végén közzétett előrejelzésében a 2023-as év egészére 17,6-18,1 százalék közötti inflációt vár, az éves áremelkedés novemberben már egy számjegyű lehet. Jövőre pedig már nem várható az ideihez hasonló, többször is rekordot döntő drágulás:, 2024-ben az infláció a 4-6 százalék közötti sávban maradhat, míg 2025-re a jegybank céljainak megfelelősen 2,5-3,5 százalék között alakulhat.

A minimálbér vásárlóereje a rekord magas inflációs környezet ellenére is nő. Míg a jegybanki előrejelzések alapján idén és jövőre összességében 25 százalék körül alakulhat a kétéves infláció, addig a minimálbér összege 2024-ben 33,4 százalékkal haladja meg a 2022-es összeget. A garantált bérminimum sem veszített értékéből, jövőre az összeg több mint 25 százalékkal magasabb lesz, mint 2022-ben.

A szakszervezetek és a munkáltatók várhatóan november 15 után véglegesítik az idei bérmegállapodást, a legfontosabb harmadik negyedéves nemzetgazdasági mutatók ismeretében.

Magyarország már dolgozik az európai minimálbér bevezetésén

A háromoldalú egyeztetések tovább folytatódnak a 2024-es bérmegállapodás aláírását követően is. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának keretében zajló egyeztetések célja egy olyan, többéves bérmegállapodás kidolgozása, amely évtizedek óta nem tapasztalt hatással lesz a magyarországi keresetekre. A tervek szerint egy négyéves átmeneti időszak után megszűnne a garantált bérminimum, a központilag meghatározott összeg helyett ágazati szinten határoznák meg a bérminimumot. A minimálbér továbbra is megmaradna, az átmeneti időszak végére összege utolérné a megszűnő garantált bérminimum összegét, ezzel a legkisebb keresetűek fizetését érdemben növelve. Ezzel akár már 2027-re bruttó 400 ezer forint fölé emelkedne a minimálbér. A hosszútávú, több évre szóló bérmegállapodás célja egyebek mellett, hogy az Európai Unió minimálbér-irányelvében megfogalmazott iránymutatásoknak Magyarország teljes mértékben eleget tegyen.

 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Összesen 124 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Brianz68
2023. november 03. 08:34
Már át is írta a Facebook zseni Hollik: csak emelkedHET a minimálbér, szóval kapják be a fityiszesek! https://www.facebook.com/hollikistvan/posts/869490861215237?ref=embed_post
robipecs-uj
2023. november 02. 15:27
Tehát - folytatva az előzőt - most bércsökkentést látunk, béremelésnek öltöztetve. Ez pedig nem jó, és az sem, hogy egy megítélés alá esik a 8 általános és az érettségi, vagy akár egy diploma. A törvényt még nem látjuk persze, de több éves átmeneti rendelkezés nélkül ez megalázó lesz sokaknak, már 1 év múlva is.
Bastyaelvtars
2023. november 02. 15:19
Már csak a bolgár minimálbér az alacsonyabb
robipecs-uj
2023. november 02. 15:18
Szép, szép csak így most sokakat taposnak a földbe ezzel sajnos. Miért? Mert a következő 3 évben legalább 15%-ot fog csökkenni a bérminimum reálértéke, amíg össze nem ér a minimálbérrel. Utána meg annyit fog keresni egy bérszámjejtő, mint az udvaros. Értem én azt is, hogy majd a szlovák modellt vezetjük be, hogy ágazatonként lesz minimum összeg, de az említett érettségisekre, okj-sekre ez nem fog vonatkozni hiszen aki egy IT cégnél mondjuk titkárnő vagy illetményes rá nem lesz érvényes az ágazati bér.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!