Milyen az antikapitalista szex?
A termelés hozza létre a fogyasztót – ez pedig ugyanúgy igaz a szexuális szükségletekre, vágyakra és habitusokra is.
Egy önvédelmi szakértő és egy pszichológus összeállt, hogy egyedülálló módszert fejlesszen ki. Így léphetjük át saját árnyékukat szimulált támadások és azonnali elemzés segítségével. Riportunk!
Egy belvárosi edzőteremben
Fürtös János önvédelmi szakértő, harcművész és Sárkány Dominik szakpszichológus – a vállalkozás, a DF method lényegében magyar találmány, valódi start-up, és bizonyos szempontból nem más, mint a test és a lélek fúziója. Meglátogattuk őket!
Elöljáróban leszögezhetjük: belekóstolni az új lehetőségbe mindazok számára ajánlott, akik változni vagy fejlődni akarnak, vagy csak simán holtpontra jutottak, amin szeretnének átlendülni. Azoknak érdemes meglátogatni az alapítókat, akik nem csak beszélni szeretnek a saját fejlődésükről,
A kérdésre, hogy mégis, milyen előképek mozgatták meg a fantáziájukat, a pszichológus elmondta: „Ha az előképet nézzük, itthon és külföldön is jó ideje ismert, hogy a változás előidézése szempontjából a tapasztalati tanulás a leghatékonyabb. A klasszikus tanácsadási folyamatokat nézve viszont arra figyeltünk fel, hogy azok steril környezetben és absztrakt szinten zajlanak, márpedig a mindennapi helyzetek korántsem ilyenek. Persze, a klasszikus folyamatoknak ettől még fontos szerepük van, mivel kereteket és biztonságot adnak, ugyanakkor a lehetőség korlátozott a gyakorlásra, a helyzetek átélésére, pedig sokszor erre van szükség. A tudást tehát már ott volt előttünk, nekünk csak meg kellett valósítani, ebben egyedülálló a módszerünk.”
„Edzésen találkoztunk” – veszi át a szót Fürtös János, vagy ahogy a tanítványai ismerik, Fürti, aki elmondja: a közös gyakorlások alkalmával és a beszélgetések során kiderült, hogy sok mindenben hasonlóan gondolkodnak Dominikkel. „Mindketten láttuk az összefüggéseket a saját és a másikunk szakterületén. Így jött az ötlet, hogy állítsunk össze egy programot néhány fontos pszichológiai területre fókuszálva, ahol eredményesen alkalmazhatjuk szakmai tudásunkat és tapasztalatainkat.”
Mi ez az egész?
A vállalkozás lényege, mint kiderült, hogy a klasszikus tanácsadói beszélgetésen túlmutatva, tapasztalat alapú fejlődést biztosítsanak a hozzájuk fordulóknak oly módon, hogy személyre szabott, mozgásos gyakorlatok segítségével dolgoznak egy-egy kijelölt területen. Konfliktuskezelés, stresszkezelés, kríziskezelés, az önbizalom erősítése, a pszichés nyomás alatt nyújtott teljesítmény optimalizálása, a személyes hatékonyság fejlesztése – hosszú a sor, és
„Mindketten saját szakterületünk tudását, módszereit, eszközeit, tapasztalatait hozzuk a vállalkozásba” – jegyzi meg a harcművész. Hozzáteszi: „Az előkészítő munka során közösen ötletelünk, a tréningeken mindketten aktívan részt veszünk. A kiértékelést és az utánkövetést ugyanúgy közösen végezzük. Az elmúlt időszakban kiderült, hogy jól kiegészíti egymást a stílusunk, a habitusunk, az aktivitásunk”.
Működik a kémia a harcművészetek és a pszichológia között
A tréningek leggyakoribb helyszíne a harcművészeti edzőterem, tudjuk meg. Külső helyszínen is tartanak képzéseket, de a teremben eleve adott minden feltétel, hogy hatékonyak legyenek: a fizikai, mozgásos gyakorlatokat váltogatják a pszichológiában alkalmazott beszélgetéssel, együtt gondolkodással.
Hogyan képzeljünk el egy foglalkozást? A gyakorlatok során a résztvevő először megtapasztalja saját viselkedését és a helyzethez kötődő érzéseit, utána ezt a vezetőkkel közösen feldolgozzák, ezzel is tudatosítva az emóciókat, valamint cselekvési tervet dolgoznak ki, mi több,
A gyakorlatok során tapasztaltakról valós idejű visszajelzést biztosítanak.
Nincs elvesztegetett idő, hangsúlyozzák a cég alapítói. Ha kiderül, hogy változtatniuk kell valamin, akkor változtatnak: ez a szemlélet, a gyors reakció és a rugalmasság, mint a hatékonyság alapja, a harcművészetekben is jelen van. A résztvevőket igyekeznek olyan helyzetbe hozni, hogy annak szervezete hasonló reakciókat mutasson, mint „éles”, „valódi” helyzetben. Például dinamikus, mozgásos feladatokkal – zsákolás, ütés-rúgás –, vagy
A következő lépés a személyre szabott feladatok elvégzése: ilyen például a saját határok megvédése egy munkatárssal szemben, mindezt úgy, hogy a munkatárs reakcióit személyre szabottan alakíthatják a helyzet során.
„Közvetlen módon biztatom, inspirálom, vagy akár provokálom a résztvevőket”
A harcművészet és a pszichológia reagál egymásra, erősítik és kiegészítik egymást. „Mivel mindketten jelen vagyunk, ráadásul egyikünk éppen aktív, belső szereplőként, a másikunk objektív külső szemlélőként, így különböző nézőpontokból látjuk és tudjuk értékelni az eseményeket. Az edzői megközelítés inkább gyakorlati, tényszerű és direkt. Megmondom mit csinált jól, vagy rosszul. Kézzelfogható, gyakorlati javaslatokat adok a változtatásra. Közvetlen módon biztatom, inspirálom, vagy akár provokálom a résztvevőket” – emeli ki Fürtös János.
Ezt egészíti ki Dominik pszichológusi szemlélete, ami a megfigyelésen alapul: a pszichológus tehát az érzés- gondolat- és viselkedésmintázatok elemzésével, a szemléletváltást elősegítő kérdések módszerével segít. Az alkalmak során a résztvevők maguk dönthetnek, hogy az adott helyzetben melyik fajta hozzáállást engedik közel magukhoz, de mindkettő biztosított.
„A résztvevő kilép a megszokott keretekből, kilép a komfortzónájából. És ez a kulcs.
Mivel a probléma nem oldható meg ugyanazzal a szemlélettel, amivel kialakult, valamit változtatni kell. Ha sikerül a komfortzónából kilépni és az itt szerzett tapasztalatokat beépíteni, akkor elindul a változás, a fejlődés” – részletezi az önvédelmi szakértő.
Kijutni a negatív spirálból
Az önvédelmi szakértő úgy fogalmaz: arról, hogy honnan hova lehet eljutni, az eddigi résztvevőket lenne érdemes megkérdezni. „De azt mondanám, hogy a teljes bizonytalanságból, a negatív spirál aljáról a magabiztosságig érhetünk, illetve a saját belső kontroll megtalálásán keresztül egy olyan útra lehet lépni, ahol már külső segítség nélkül is boldogul az ember.”
A pszichológus elmondja:
„Csapatsportolókkal is teszteltük a módszert, amely során egy vészhelyzet-szimulációban kellett helytállniuk a játékosoknak.
Visszajelzések alapján a korábbi konfliktusokhoz képest a csapatépítő alatt olyan dolgokat tudtak megoldani – helyszín evakuálása, lerobbant jármű sikeres transzportálása a célterületre – egységet alkotva csapatként, amit közvetlen a feladat előtt egyáltalán nem gondoltak volna…”
Végül a cég elnevezéséről is lerántottuk a leplet: a DF method az alapítók módszere, így a D és az F betűk nemes egyszerűséggel Dominik és Fürti kezdőbetűi. Vagy, egy kis szójátékkal: Dragon Fight.
Nyitóképen az alapítók: Fürtös János (balra) és Sárkány Dominik (jobbra)