Az amerikai kormány katonákat vezényel a déli határra a migrációs válság kezelésére

2023. május 03. 06:25

2022-ben már 2,4 millió illegális határátlépést regisztráltak a hatóságok.

2023. május 03. 06:25
null

Az amerikai kormány 1500 katonát küld a mexikói határra az illegális határátlépések kezelésére - közölte kedden az adminisztráció. A védelmi minisztérium szóvivője kedden bejelentette, hogy Lloyd Austin miniszter jóváhagyta a kormányzati tervet, amelynek keretében 1500 aktív katonát vezényelnek 90 napra az Egyesült Államok déli határszakaszára. Pat Ryder közleménye hangsúlyozza, hogy a katonák közvetlenül nem vesznek majd részt rendfenntartó tevékenységben, feladatuk elsősorban a határvédelem (US Customs and Border Protection - CBP) személyzetének tehermentesítése. A katonák megfigyelést, adatgyűjtést, adminisztrációs feladatokat végeznek majd és a határvédelem raktáraiban teljesítenek szolgálatot.   

Az Egyesül Államok déli határán az elmúlt napokban

már napi 7 ezerre nőtt az illegális határátlépések száma,

ami a következő napokban tovább emelkedhet. A migrációs hullám oka, hogy május 11-én bírósági rendelkezés nyomán hatályát veszíti a Trump-adminisztráció idején 2020 márciusában a világjárvány miatt bevezetett úgynevezett 42-es rendelkezés (Title 42), ami a közegészségügyi körülményekre hivatkozva lehetővé tette az illegálisan érkezők egy részének visszatoloncolását. A migránsok körében terjedő hírek szerint a kitoloncolást lehetővé tevő szabály megszűnése nyomán még könnyebbé válik majd az átjutás az Egyesült Államokba.    

A súlyosbodó helyzetre reagálva az amerikai kormányzat a múlt héten a határvédelmi rendelkezések szigorítását jelentette be. Az adminisztráció szándéka szerint a jövőben azok a migránsok nem lesznek jogosultak a menedékjogi eljárásra, akik illegálisan lépik át a határt, nem kérnek időpontot a határvédelem (CBP) mobiltelefonos alkalmazásán keresztül, vagy nem adtak be menedékkérelmet az Egyesült Államokon kívül. A kormányzati bejelentés szerint

a jövőben növelik majd a kitoloncolások számát,

és központokat állítanak fel migránsok számára több latin-amerikai országban.    

A migráció központi eleme a demokrata adminisztráció és a republikánusok közötti politikai vitának. A republikánusok azt állítják, a kormányzat bevándorláspolitikája vezetett oda, hogy az országnak rekord számú illegális határátlépéssel kell megbirkóznia. Rendszeresen utalnak arra, hogy a 2022-es pénzügyi évben mintegy 2,4 millió illegális határátlépést regisztráltak a hatóságok a déli határon, ami minden idők legmagasabb illegális migrációs adata. Arra mutatnak rá, hogy az érkezők jó részének a menedékjogi eljárás idejére szabad belépést biztosít a kormányzat az Egyesült Államok területére. A Biden-kormányzat által javasolt új migrációs szabályok az illegálisan érkezőkkel szembeni szigorúbb fellépéssel párhuzamosan a legálisan érkezők számának növelését is tartalmazzák.

(MTI)

Nyitókép: migránsok kelnek át egy dariéni folyón Észak-Amerika felé (YADER GUZMAN / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csikasz
2023. május 03. 13:33
Izé, geci, emeri jogok! Hol vagytok?
Kybon
2023. május 03. 11:40
Az USÁban a fehér embernek kakukkoztak (lesz még pár lövöldözés a témában...). De a bevándorlók melózni akarnak (és hamburgert zabálni, mert az menő). Ezzel szemben az Európába betörő muszlimoknak esze ágában sincs dolgozni. Hódítani jöttek, addig meg leszívják, amit lehet. Kicsit később öldökölni is fognak, de nem probléma, Nyugat-Európa meg akar halni úgyis.
zakar zoltán béla
2023. május 03. 09:32
Nocsak!
need-info
2023. május 03. 08:50
Nem lesz rend, ameddig Biden az elnök. Hajrá Trump!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!