A fideszes politikus ugyanakkor elképesztőnek tartja, hogy
az eurómilliókért fenntartott brüsszeli átláthatósági és korrupcióellenes szervezetek és munkatársaik mindeközben totál vakok voltak észrevenni a brutális méreteket öltő brüsszeli korrupciós ügyeket.
Ebből is látható, hogy a működésük csupán politikai vádaskodásra alkalmas, de az EB és az EP körüli súlyos korrupciós ügyeket nem tudták leleplezni. Erről is érdemes lesz majd szót ejteni Deutsch szerint, akinek ugyanakkor nincsenek illúziói mindezzel kapcsolatban.
Ismert: a hétfőn érkező delegációt Monika Hohlmeier bajor keresztényszocialista politikus vezeti, ami pedig Freundot illeti, miután Orbán Viktor miniszterelnök a migrációval, a genderrel és a háborúval kapcsolatban is egyértelművé tette hazánk álláspontját, a zöldpolitikus kijelentette: „Ha Magyarország nem változtat a hozzáállásán, továbbra sem kapja meg az uniós pénzeket.”
Erre Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára korábban egy Facebook-videóban azt mondta: „Itt nem pusztán egy »kóbor« véleményről van szó, mert Daniel Freund azon túl, hogy európai parlamenti képviselő, a költségvetési ellenőrzési bizottság egyik hangadója, aki mindig élen járt, ha a Magyarország elleni szankciókról volt szó.”
Mindezek nyomán a vizsgálódó bizottság leendő megállapításai alighanem már most borítékolhatók.
Megszereztük a brüsszeli bizottság budapesti programját!
A lapunk által megismert menetrend szerint a delegáció az első napon találkozik Bojtár B. Endrével, a Magyar Narancs főszerkesztőjével, Bodoky Tamással, az Átlátszó vezetőjével és Lukács Csabával, a Magyar Hang szerkesztőjével, aki a tervezet szerint „négy független hetilap” képviselője is lesz az egyeztetésen. Utána
következnek az NGO-k, egész pontosan a K-Monitor, a Transparency International, a Magyar Helsinki Bizottság, a Korrupciókutató Központ és a Budapest Institute képviselői,
továbbá az adóhatósággal vitába keveredő, az ellenzék által (majdnem) államfőnek jelölt Iványi Gábor lelkész, az Oltalom Egyesület nevében.
Mindezek után a delegáció tagjai asztalhoz ülnek a „diszkriminatív intézkedésekkel” szembesülő uniós társaságokkal – bármit is jelentsen ez konkrétan. Egy órát kap Freundék idejéből Vajda Zoltán, a költségvetési bizottság baloldali elnöke is, majd a második napot a budapesti Városházán kezdik a küldöttek, Karácsony Gergely főpolgármesterrel. Ezután, május 17-én kap lehetőséget Bóka János, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára, Vágujhelyi Ferenc NAV-vezető, Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, Bíró Ferenc, az Integritás Hatóság vezetője, továbbá az Országgyűlés állandó bizottságai.