Donald Trump felszólította Putyint a háború befejezésére
Az amerikai elnök szerint már nagyon közel egy találkozó az orosz elnökkel.
Omladozó birodalomról értekezik alig leplezett kajánsággal a The Financial Times a Fox News és a népszerű műsorvezető távozása kapcsán.
Rupert Murdoch médiamogul vesszőfutása egyik csúcsaként elemezte a The Financial Times Tucker Carlson sztárműsorvezető távozását – a 92 éves milliárdos ugyanis sikertelenül próbálta egyesíteni a News Corpot és a Foxot (a részvények felosztása és fia, Lachal pozícióöröklése is az akadályok között volt); magánélete sem alakult rózsásan, majd pedig jött a Dominion-ügy és valószínűleg nagyrészt ezzel összefüggésben a jobboldali fenegyerek, Tucker Carlson távozása.
Emlékezetes, a csatorna 787,5 millió dollárra (mintegy 250-260 milliárd forint) megegyezett a Dominion Voting Systems-szel egy jókora rágalmazási perben, amelyet választási hazugságok terjesztése miatt indítottak a Fox ellen. A rágalmazási per tárgya a 2020-as elnökválasztás kapcsán terjesztett összeesküvés-elméletek jelentették.
Noha azóta megszólalt, Carlson maga sem adott konkrét magyarázatot távozására, találgatások azért akadtak bőven.
Mint a Financial Times megjegyzi, Murdoch legnagyobb sztárjának hirtelen elbocsátása még ilyen körülmények között is megdöbbentette a médiát és a politikai köröket, a Fox alkalmazottait és szerintük magát Carlsont is.
Az FT forrásai szerint az okok összetettek lehetnek, mindenekelőtt úgy vélekednek, Carlson egója volt a probléma, a tévés ugyanis érinthetetlennek hitte magát, és éveken át halmozta ehhez hasonló „bűneit” a vállalatnál, ahol sok mindent megtehet az ember, de nem mehet szembe Murdoch-al, és nem lehet úgy viselkedni, mintha az ember „túlnőne magán a Foxon” is. Elemzőjük szerint egyenesen tipikus, hogy a médiamogul ezek után eltávolította Carlsont; Lachlan Murdoch, Rupert legidősebb fia és a Fox vezérigazgatója a Fox News főnökével, Suzanne Scott-tal együtt döntött erről.
Minderre azután került sor, hogy Carlson magánüzeneteinek tömege előkerült a Dominion Voting Systems Fox elleni rágalmazási perében, benne rengeteg, a Fox vezetőségét illető kritikával, és Donald Trump ügyvédjének durva kritikájával. A FT szerint ez is fordíthatta szembe az addig Carlsont támogató milliárdost a műsorvezetővel.
A lap emlékeztet: a Fox News már veszített el hasonlóan nagy neveket, mint Bill O'Reilly műsorvezetőt, illetve Roger Ailest, a korábbi hálózati elnököt, akit 2016-ban szexuális visszaélés vádja miatt menesztettek, azonban Carlson felemelkedése egybeesett Trump felemelkedésével és azzal, hogy egyre jobb idősávokat „örökölt”; előbb a 21:00 órás sávot Megyn Kelly, majd a 20:00 órás sávot O’Reilly menesztése után.
A Fox vezetői remélik, ez a személyi változás sem okoz gondot, ahogy az eddigieket is túlélték, a csatorna népszerűsége megmaradhat. Ugyanakkor most jönnek a kábelelosztókkal kötött szerződések zömének megújításai, ami a cég számára csaknem 7 milliárd dolláros bevétel kérdését jelenti. Más elemzők azzal számolnak, hogy bár a népszerű műsorvezető távozott, éppen ezzel a nézettség esetleges visszaesése dacára nőhetnek a reklámbevételei, ha Carlsonnál kevésbé radikális műsorvezető jön a helyére, aki nem riasztja el az erre érzékeny hirdetőket.
Nyitókép: Földházi Árpád, Mandiner