Más világra ébredhetünk holnap reggel
Egy második Trump-elnökség létfontosságú lenne Európa biztonsága és gazdasága szempontjából is.
Petr Pavel szerint Európa egyedül nem képes rá, hogy szembemenjen a Kína által diktált szabályokkal.
Petr Pavel cseh elnök szerint Európának, az USA-nak és a többi demokráciának össze kell fognia, hogy versenyképesek maradhassanak a folyamatosan növekvő gazdasági, politikai és pénzügyi hatalommal rendelkező Kínával szemben.
„Nem szabad megosztó vonalakat húznunk Európa és Észak-Amerika vagy más demokratikus országok közé, hanem arra kell törekednünk, hogy közösen ellensúlyozni tudjuk Kína gazdasági, politikai és pénzügyi erejét” – nyilatkozta az államfő a cseh sajtónak pénteken, miután Charles Michellel, az európai tanács elnökével tárgyalt Brüsszelben.
A politikus ezzel Macron korábbi, Európa függetlenedéséről szóló kijelentésére reagált, de hozzátette, elfogadja, hogy az uniós tagállamok különbözőképpen látják a helyzetet.
Arról is beszélt, hogy a pénzügyi és politikai szövetség mellett a jövőben akár a katonai megerősödésre is szükség lesz a kínai haderő ellensúlyozására. Hozzátette, hogy az amerikaiak mellett össze kell fogni a csendes-óceáni hatalmakkal: Japánnal, Új-Zélanddal, Dél-Koreával és Ausztráliával is. „Csak velük együtt tudunk olyan erőt demonstrálni, amit Kína is tiszteletben tart” – mondta.
„Macron függetlenedési kísérlete az USA-tól nem segít a helyzetén. Az ukrajnai háború közepette pedig – ahol az amerikaiak nyújtják a legnagyobb katonai támogatást – nevetséges stratégiai függetlenedésről beszélni” – nyilatkozta Filip Šebok Kína-szakértő, és hozzátette, ellentmondásosnak tartja, hogy az európai politikusok Peking közbenjárását kérik a békéért. Szerinte hihetetlen, hogy lassan ott tart Európa, hogy Kínától remél védelmet.
Csehország mellett Olaszország is bizonytalan a kínai kapcsolat szükségességét illetően. A Meloni-kormány egyelőre gondolkozik, hogy aláírja-e a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatról szóló egyetértési nyilatkozatot. A 2019-ben megkötött egyezség jövőre jár le, és bár az utóbbi időbene egyre intenzívebbé vált Róma és Peking kapcsolata, Olaszországban kezdenek egyre óvatosabbak lenni a kínai befolyást illetően.
***
Nyitókép: Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP