„Emlékszem, a nagyanyám mindig azt mondta: nem érdekel, mit mondanak neked az iskolában, Kleopátra fekete volt” – hangzik el egy történésztől (?) a Netflix új dokumentumfilmként címkézett sorozatában.
A május 10-én bemutatásra váró sorozat valóban történelmi, de nem a témáját tekintve, hanem a megvalósítást:
eddig még nemigen volt példa arra, hogy egy nemzetközi streamingszolgáltató teljesen nyilvánvaló hazugságot terjesszen
– nem csak sugallva, de deklarálva – bőrszín kérdésében egy dokumentumfilmnek felcímkézett valamiben. Persze, arra sem feltétlenül, hogy valaki nagymamájának a véleményét idézze hiteles történelmi forrásként egy kétezer éves történethez.
Itt, úgy tűnik, igazi állatorvosi lóval van dolga az egyszeri nézőnek.
Pontosan ezt írja a magyar oldal ajánlója: „dramatizált jelenetekkel és szakértői interjúkkal fűszerezett dokumentumsorozat a trónja, családja és öröksége védelméért küzdő Kleopátráról, Egyiptom utolsó fáraójáról”.
Egyrészt tudjuk, hogy a nagy, nemzetközi filmgyárak és streamingszolgáltatók
előszeretettel szuszakolnak bele annyi diverzitást alkotásaikba, amennyi csak belefér.
Annak idején készítettünk egy gyűjtést is a Mandineren a „kedvenc” woke átdolgozásainkról, 2021-ben még felfért egy tízes listára a dolog
Az úgynevezett történelmi ihletettségű sorozatokból sem maradhattak ki a woke elemek, így lett fekete Akhilleusz a BBC-Netflix közös produkciójában (Zeuszról ne is beszéljünk), vagy most éppen fekete nő (!) Estrid Haakon viking nagyúrból.
Ezek a sorozatok ugyanakkor – ha nem is hangsúlyosan – a fikciós műfajba tartoznak, és ha nagyon sokáig zaklatja az újságíró a producert vagy a rendezőt, az ki is mondja: elvégre, miért is ne szárnyalhatna a fantázia? Caroline Henderson, a fekete és női viking nagyúr is elmondja szépen, hogy miként tud azonosulni a szereppel, még egy kis történelemszerű hátteret is rittyentenek hozzá,
elvégre a vikingek sokat utaztak, sokféle DNS keresztezte hajóik és hordáik útját,
el lehet játszani a gondolattal, hogy miért is ne lehetett köztük fekete, s a női egyenjogúság terén is – feltehetőleg – előrébb jártak a koraközépkori Európa nagyobbik részénél, hát végülis, miért ne képzelhetnénk el egy ilyen történetet, a legendák korának hézagjait miért ne tölthetné ki a rendező saját képzelete szerint?
Ezt a határt sikerült most átlépnie a Netflixnek, mivel Kleopátra esetében nem nagyon van mit kitöltenie a rendezői fantáziának.
Kleopátra – vagyis VII. Kleopátra – ugyanis makedón származású volt,